Michael Svensson (M)

Michael Svensson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län, plats 189
Titel Restauratör/fil.kand
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865861
E-post michael.svensson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-04-07 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-01-27
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2017-11-17 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot kulturutskottet 10-11 och utbildningsutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 10-14 och kulturutskottet 11-.
  • Föräldrar

    Restauratören Göte Svensson och hemmafrun Mona Svensson, f. Qvarnström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Falkenberg, slutår 76. Fil.kand. statsvetenskap, historia, ekonomisk historia, nationalekonomi, Lunds/Göteborgs universitet, slutår 82. Reservofficersexamen, Hallands regemente 82.
  • Anställningar

    Tjänsteman, MUF:s kansli 79-80. Egenföretagare/krögare 82-06. Delikatesshandlare 95-07. Platschef, livsmedelsindustri 06-08. Konsult/utbildare, Delikatesscompagniet AB 92-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gymnasieutredningen 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falkenbergs kommun 79-88. Ledamot, kommunstyrelsen 85-88. Ordförande, kulturnämnden 82-85. Ledamot, byggnadsnämnden 85-88. Suppleant, socialnämnden 98-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, MUF Halland 78-81. Ordförande, MUF Göteborg 80-81. Ledamot, MUF:s förbundsstyrelse 80-84. Ordförande, Falkenbergsmoderaterna 86-88, vice ordförande 08-. Leder en idépolitisk samtalsklubb i M-gruppen. Förbundsordförande, Moderaterna i Halland 13-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:204 Fler vägar till kunskap – en högskola för livslångt lärande

Motion 2017/18:4091 av Erik Bengtzboe m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4091 av Erik Bengtzboe m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:204 Fler vägar till kunskap en högskola för livslångt lärande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:204 Fler vägar till kunskap en högskola för livslångt lärande. Motivering Regeringen föreslår i propositionen


Utskottsberedning: 2017/18:UbU25

Motion 2017/18:4091 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4091 av Erik Bengtzboe m.fl. (M) (pdf, 65 kB)

Kränkningar, hot och våld mot personal i skolan

Interpellation 2017/18:300 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Interpellation 2017/18:300 Kränkningar, hot och våld mot personal i skolan av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) Svenska skolor och klassrum ska vara en trygg plats för såväl elever som lärare. När klassrummet präglas av studiero kan lärarna fokusera på elevernas lärande

Inlämnad: 2017-12-20 Svarsdatum: 2018-02-13 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2017/18:300 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kränkningar, hot och våld mot personal i skolan

Våld och hot i skolan

Interpellation 2017/18:288 av Robert Stenkvist (SD)

Interpellation 2017/18:288 Våld och hot i skolan av Robert Stenkvist (SD) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) Anmälningarna om fysiskt våld i skolan har ökat kraftigt, speciellt under det senaste året. Faktum är att anmälningarna om fysiskt våld i skolan har ökat med mer än en fjärdedel jämfört med

Inlämnad: 2017-12-15 Svarsdatum: 2018-02-13 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2017/18:288 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Våld och hot i skolan

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.