Mikael Dahlqvist(S)

Mikael Dahlqvist (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 162
Titel Leg. Distriktsskötare
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864932
E-post mikael.dahlqvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Arbetsförmedlingens nedläggning av lokala kontor

Interpellation 2016/17:578 av Mikael Dahlqvist (S)

Interpellation 2016/17:578 Arbetsförmedlingens nedläggning av lokala kontor av Mikael Dahlqvist (S) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Regeringens mål är lägst arbetslöshet i EU år 2020. Ca 200 000 fler har ett jobb att gå till jämfört med när regeringen tillträdde, och Sverige kan

Inlämnad: 2017-06-15 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2016/17:578 av Mikael Dahlqvist (S) (pdf, 83 kB)

Tillgången till flyg på landsbygden

Skriftlig fråga 2016/17:1591 av Mikael Dahlqvist (S)

Fråga 2016/17:1591 Tillgången till flyg på landsbygden av Mikael Dahlqvist (S) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) Det är med glädje som jag ser att regeringen har tagit landsbygdsfrågorna på allvar, och den nyligen genomförda utredningen från Landsbygdskommittén lyfter många viktiga frågor. För att Sverige ska

Inlämnad: 2017-06-13 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1591 av Mikael Dahlqvist (S) (pdf, 78 kB)

Service och närvaro i hela landet

Skriftlig fråga 2016/17:857 av Mikael Dahlqvist (S)

Fråga 2016/17:857 Service och närvaro i hela landet av Mikael Dahlqvist (S) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) De senaste åren har regeringen varit tydlig i frågan om statlig service i hela landet, en välbehövlig och efterlängtad ny riktning i svensk politik. Att tillgängliggöra service i glesbygd handlar inte

Inlämnad: 2017-02-15 Svarsdatum: 2017-02-27 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:857 av Mikael Dahlqvist (S) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.