Mikael Damberg(S)

Mikael Damberg (S)

Närings- och innovationsminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 82
Titel Förvaltningsekonom.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Näringsdepartementet

    • Närings- och innovationsminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2004-10-05 – 2014-10-02
    • Ledig 2004-08-30 – 2004-10-04
    • Ordinarie 2004-08-16 – 2004-08-29
    • Ledig 2004-04-05 – 2004-08-15
    • Ordinarie 2003-03-01 – 2004-04-04
    • Ledig 2003-01-21 – 2003-02-28
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2003-01-20
    • Socialdemokraterna

    • Gruppledare 2012-02-23 – 2014-10-03
    • Utbildningsutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Valberedningen

    • Ordförande 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Vice ordförande 2012-03-01 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-02-24 – 2012-02-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2012-02-24 – 2014-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2012-02-24 – 2014-10-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2012-02-24 – 2012-09-18
    • Näringsdepartementet

    • Närings- och innovationsminister 2014-10-03 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Upprustning av X 2000

Svar på skriftlig fråga 2017/18:413 besvarad av Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

N2017/07391 /BSÄ Näringsdepartementet Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:413 av Maria Malmer Stenergard (M) Upprustning av X 2000. Maria Malmer Stenergard har frågat mig om det är regeringens och min officiella linje att just SJ AB:s tågmodell X 2000 är den bästa modellen för Sverige. Bakgrunden till

Svarsdatum: 2017-12-13 Frågeställare: Maria Malmer Stenergard (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:413 besvarad av Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) (docx, 66 kB)

Vattenfall och övergrepp mot de mänskliga rättigheterna

Svar på skriftlig fråga 2017/18:388 besvarad av Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

PAGE 2 N2017/07358/BSÄ Näringsdepartementet Närings- och innovationsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:388 av Jens Holm (V) Vattenfall och övergrepp mot de mänskliga rättigheterna Jens Holm har mot bakgrund av rapporten A human rights risk assessment in Colombia frågat mig vilka åtgärder

Svarsdatum: 2017-12-13 Frågeställare: Jens Holm (V)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:388 besvarad av Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) (docx, 41 kB)

Kvinnligt företagande

Svar på skriftlig fråga 2017/18:380 besvarad av Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Svar på fråga 2017/18:380 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) Kvinnligt företagande Ann-Charlotte Hammar Johnsson har frågat mig om jag, mot bakgrund av det nya amorteringskravet, kommer att vidta några kompensatoriska åtgärder för att underlätta kvinnligt företagande. Regeringen har lämnat medgivande till att Finansinspektionen

Svarsdatum: 2017-12-12 Frågeställare: Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:380 besvarad av Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) (docx, 98 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.