Mikael Eskilandersson (SD)

Mikael Eskilandersson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 296
Titel Skogsmaskinsförare.
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.eskilandersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Suppleant 2017-01-11 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant miljö-och jordbruksutskottet 14-. Suppleant Riksbanksfullmäktige 17-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Evald Eskilandersson och lantbrukaren Laila Eskilandersson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Naturbruksgymnasium, Osby slutår 96. Skoglig maskinförarutbildning, Värnamo 97. PC-tekniker/Webbdesign, Klippan 98.
  • Anställningar

    Skogsmaskinsförare, Åsbo skogsentreprenad 96-00. Skogsmaskinsförare/övrigt skogsarbete, Göran Långström 00-13. Valsamordnare, Sverigedemokraterna Syd, 13-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Sverigedemokraternas representant i politisk referensgrupp för Vårdnadsutredningen.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örkelljunga 10-. Ordinarie ledamot, kommunstyrelsen, Örkelljunga 10-14. Ersättare, utbildningsnämnden, Örkelljunga 10-14. Ersättare, regionala tillväxtnämnden, Skåne 08-14. Ersättare, regionfullmäktig Skåne 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SD Örkelljunga 08-. Valberedningen, SD distrikt Syd 15-. Ordförande, SD distrikt Syd 11-15. Gruppledare, kommunfullmäktige för SD Örkelljunga 10-14. Sekreterare, SD distrikt Syd, 10-11. Ledamot, SD distrikt Syd 08-10.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Låsta föräldradagar vid vårdnadstvister

Motion 2018/19:92 av Angelica Lundberg och Mikael Eskilandersson (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:92 av Angelica Lundberg och Mikael Eskilandersson båda SD Låsta föräldradagar vid vårdnadstvister Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att låsa föräldradagar vid vårdnadstvister och tillkännager detta för regeringen. Motivering Varje år inleds

2018-10-11

Motion 2018/19:92 av Angelica Lundberg och Mikael Eskilandersson (båda SD) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:92 av Angelica Lundberg och Mikael Eskilandersson (båda SD) (pdf, 73 kB)

Reserverat barnbidrag vid vårdnadstvister

Motion 2018/19:90 av Angelica Lundberg och Mikael Eskilandersson (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:90 av Angelica Lundberg och Mikael Eskilandersson båda SD Reserverat barnbidrag vid vårdnadstvister Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att reservera barnbidrag vid vårdnadstvister och tillkännager detta för regeringen. Motivering I de fall

2018-10-11

Motion 2018/19:90 av Angelica Lundberg och Mikael Eskilandersson (båda SD) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:90 av Angelica Lundberg och Mikael Eskilandersson (båda SD) (pdf, 71 kB)

Gör bankkontonummer flyttbara

Motion 2018/19:79 av Mikael Eskilandersson och Angelica Lundberg (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:79 av Mikael Eskilandersson och Angelica Lundberg båda SD Gör bankkontonummer flyttbara Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra bankkontonummer flyttbara och tillkännager detta för regeringen. Motivering Ett idag högst konkurrensbegränsande

2018-10-11

Motion 2018/19:79 av Mikael Eskilandersson och Angelica Lundberg (båda SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:79 av Mikael Eskilandersson och Angelica Lundberg (båda SD) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.