Mikael Oscarsson (KD)

Mikael Oscarsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 8
Titel Projektledare.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.oscarsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-04-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-04-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-01-20
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-10-26 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-02-10 – 2018-10-02
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2012-05-09 – 2018-10-10
    • Suppleant 2010-10-13 – 2012-05-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2010-11-01 – 2014-11-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98-. Ledamot näringsutskottet 06-10, försvarsutskottet 10- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11, 12, 13, 14, 15 och 16. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 98-04, näringsutskottet 98-02, 04-06 och 10-, trafikutskottet 02-04, finansutskottet 06-10 och 14-16, utrikesutskottet 10-14 och 16-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11, 13 och 14 och EU-nämnden 16-. Ledamot ledamotsrådet 12-. Suppleant riksdagens valberedning 10-14, ledamotsrådet 10-12 och Europarådets svenska delegation 10-14.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Carl-Gustaf Oscarsson och vårdbiträdet Iris Oscarsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, el-teleteknisk linje, slutår 85. High school-examen, USA 86. Gymnasieekonom 87.
  • Anställningar

    Ombudsman, Kristdemokratiska samhällspartiet, Linköping 88. Säljare, Uppsala 90-95. Projektledare, Uppsala 96-98.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Polismyndigheten i Uppsala län 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, skolutskottet 96-98 och kommundelsnämnden 91-94, Uppsala kommun. Stiftsfullmäktig, Uppsala stift 91-01. Uppsala stift 99-01.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, KDU i Ödeshög 83-85. Styrelseledamot, Kristdemokratiska samhällspartiet/Kristdemokraterna i Uppsala 90-05, ordförande 94-95. Distriktsordförande, KDU i Östergötlands län 86-89. Distriktsordförande, Kristdemokraterna i Uppsala län 00-. Ledamot, KDU:s förbundsstyrelse 96-99. Ordförande, Föreningen Ja till livet 91-98. Ordförande, Almunge IK 05-11.
  • Bostadsort

    Almunge

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Säkerhetsbedömning inför försäljning av fastigheter

Interpellation 2018/19:57 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:57 Säkerhetsbedömning inför försäljning av fastigheter av Mikael Oscarsson KD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Den 26 januari avslöjade Svenska Dagbladet att Statens fastighetsverk beslutat att avyttra ca 30 fastigheter som i dag är i statens ägo. Det är en lista värd uppmärksamhet. Den innehåller

Inlämnad: 2019-02-05 Svarsdatum: 2019-03-08 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2018/19:57 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Säkerhetsbedömning inför försäljning av fastigheter

Samordningen av totalförsvaret

Interpellation 2018/19:46 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:46 Samordningen av totalförsvaret av Mikael Oscarsson KD till Försvarsminister Peter Hultqvist S I Försvarsberedningens rapport Motståndskraft Inriktningen av totalförsvaret och utformningen av det civila försvaret 20212025 Ds 2017:66 står: Beredningen anser att en sammanhållen hantering och ledning

Inlämnad: 2019-01-31 Svarsdatum: 2019-02-12 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2018/19:46 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 97 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Samordningen av totalförsvaret

Gåvoavdraget

Interpellation 2018/19:20 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:20 Gåvoavdraget av Mikael Oscarsson KD till Finansminister Magdalena Andersson S Den 12 december tog riksdagen rambeslut om statens budget för 2019. Till civilsamhällets stora glädje återinfördes gåvoavdraget i Kristdemokraternas och Moderaternas gemensamma budget. När gåvoskatteavdraget kom för

Inlämnad: 2019-01-25 Svarsdatum: 2019-02-05 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:20 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 84 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Gåvoavdraget

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.