Momodou Jallow (V)

Momodou Jallow (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun
Född år 1975

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-08-31 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2017-09-07 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:SkU24 31 maj 2018 Redovisning av skatteutgifter 2018
Debatt om förslag 2017/18:KrU3 19 april 2018 Civila samhället inklusive trossamfund
Interpellationsdebatt 2017/18:444 av Momodou Jallow (V) 13 april 2018 Skatteflykt och EU:s så kallade svarta lista

med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet

Motion 2017/18:4193 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4193 av Daniel Riazat m.fl. V med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen i förslaget till strategi för svensk rymdverksamhet bör förtydliga att Sverige ska verka


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:4193 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:4193 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 94 kB)

med anledning av prop. 2017/18:245 Nya skatteregler för företagssektorn

Motion 2017/18:4186 av Momodou Jallow m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4186 av Momodou Jallow m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:245 Nya skatteregler för företagssektorn 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avdragsutrymmet för den generella ränteavdragsbegränsningsregeln bör sättas till 25 procent


Utskottsberedning: 2017/18:SkU25
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:4186 av Momodou Jallow m.fl. (V) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:4186 av Momodou Jallow m.fl. (V) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 - Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4174 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4174 av Christina Höj Larsen m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med ett förslag där datumgränsen den


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:4174 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:4174 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.