Monica Green (S)

Monica Green (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 17
Titel Lärare.
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864736
E-post monica.green[på]riksdagen.se
Sociala medier: Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Andre vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-05-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-11-04 – 2011-05-03
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-05-11 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-05-03
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2008-10-16 – 2010-10-12
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Andre vice ordförande 2014-11-04 –
    • Ledamot 2010-11-17 – 2014-11-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2005-10-21 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 – 2005-10-20
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Vinstförbud i vården

Interpellation 2017/18:271 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2017/18:271 Vinstförbud i vården av Lars Beckman M till Socialminister Annika Strandhäll S Den privata barnmorskemottagningen Mama Mia är ett exempel på en omtyckt och respekterad verksamhet som många har valt att använda i Stockholm. Runt om i Sverige finns det många privata vårdcentraler hos vilka många

Inlämnad: 2017-12-07 Svarsdatum: 2018-01-30 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:271 av Lars Beckman (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vinstförbud i vården

Vinstförbud

Interpellation 2017/18:270 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2017/18:270 Vinstförbud av Lars Beckman (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) I Gävle kommun tillhandahålls 23 procent av alla platser i grund- och gymnasieskolan av privata företag. 32 procent av alla platser i särskilt boende för äldre tillhandahålls vidare av privata företag. I Region Gävleborg

Inlämnad: 2017-12-07 Svarsdatum: 2018-01-23 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:270 av Lars Beckman (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vinstförbud

Vinstförbudets påverkan på jämställdheten

Interpellation 2017/18:256 av Erik Andersson (M)

Interpellation 2017/18:256 Vinstförbudets påverkan på jämställdheten av Erik Andersson (M) till Statsrådet Åsa Regnér (S) I september i år meddelades det att regeringen tillsammans med Vänsterpartiet har nått en överenskommelse om att stoppa vinster i välfärden – en överenskommelse och ett beslut som bygger på

Inlämnad: 2017-12-01 Svarsdatum: 2018-01-23 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:256 av Erik Andersson (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vinstförbudets påverkan på jämställdheten

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.