Niclas Malmberg(MP)

Niclas Malmberg (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Uppsala län, plats 117
Titel Journalist
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post niclas.malmberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-02-18
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2016-11-23 – 2018-09-24
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2014-11-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Höjd gräns för när en stiftelse måste ha en kvalificerad revisor

Skriftlig fråga 2017/18:542 av Niclas Malmberg (MP)

Fråga 2017/18:542 Höjd gräns för när en stiftelse måste ha en kvalificerad revisor av Niclas Malmberg (MP) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Från och med den 1 november 2010 kan de minsta företagen välja om de vill ha kvalificerade revisorer eller inte. Ett privat aktiebolag måste enbart ha en kvalificerad revisor

Inlämnad: 2017-12-21 Svarsdatum: 2018-01-11 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:542 av Niclas Malmberg (MP) (pdf, 89 kB)

Koldioxidavgift som återbetalas till medborgarna

Motion 2017/18:2771 av Niclas Malmberg och Stefan Nilsson (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2771 av Niclas Malmberg och Stefan Nilsson (båda MP) Koldioxidavgift som återbetalas till medborgarna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett system med en koldioxidavgift som återbetalas till medborgarna och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:SkU10

Motion 2017/18:2771 av Niclas Malmberg och Stefan Nilsson (båda MP) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2771 av Niclas Malmberg och Stefan Nilsson (båda MP) (pdf, 67 kB)

Klimatskatt på livsmedel

Motion 2017/18:2770 av Stefan Nilsson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2770 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) Klimatskatt på livsmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en skatt på livsmedels klimatpåverkan ska införas och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2017/18:MJU16 2017/18:SkU10

Motion 2017/18:2770 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2770 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.