Niklas Wykman(M)

Niklas Wykman (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 285
Titel Doktorand.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864903
E-post niklas.wykman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-27
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-01-27 – 2016-06-07
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2016-06-07 – 2017-10-13
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-01-27

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Rörligheten på bostadsmarknaden

Interpellation 2017/18:184 av Niklas Wykman (M)

Interpellation 2017/18:184 Rörligheten på bostadsmarknaden av Niklas Wykman (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Finansinspektionens mandat om förstärkt makrotillsyn innebär att inspektionen getts ökade möjligheter att motverka finansiella obalanser på kreditmarknaden, till exempel när det gäller hushållens

Inlämnad: 2017-11-20 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2017/18:184 av Niklas Wykman (M) (pdf, 80 kB)

Rörligheten på bostadsmarknaden

Interpellation 2017/18:82 av Niklas Wykman (M)

Interpellation 2017/18:82 Rörligheten på bostadsmarknaden av Niklas Wykman (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Finansinspektionens mandat om förstärkt makrotillsyn innebär att inspektionen getts ökade möjligheter att motverka finansiella obalanser på kreditmarknaden, till exempel när det gäller hushållens

Inlämnad: 2017-10-26 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2017/18:82 av Niklas Wykman (M) (pdf, 80 kB)

Åtgärder inför nästa lågkonjunktur

Interpellation 2017/18:65 av Niklas Wykman (M)

Interpellation 2017/18:65 Åtgärder inför nästa lågkonjunktur av Niklas Wykman (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) När finansminister Magdalena Andersson tillträdde posten hävdade hon att hon kom till ett länsat bord – att ladorna var tomma när det gällde statens finanser. Detta tillbakavisades av

Inlämnad: 2017-10-25 Svarsdatum: 2017-11-24 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2017/18:65 av Niklas Wykman (M) (pdf, 95 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.