Niklas Wykman (M)

Niklas Wykman (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 285
Titel Doktorand.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864903
E-post niklas.wykman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-27
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-01-27 – 2016-06-07
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2016-06-07 – 2017-10-13
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-01-27

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot EU-nämnden 14-15, skatteutskottet 15-16 och arbetsmarknadsutskottet 16-. Suppleant finansutskottet 14-15.
  • Föräldrar

    Försäljaren Anders Wykman och vårdbiträdet Irene Wykman, f. Olsson.
  • Utbildning

    Grundskola, Barkestorpsskolan 88-97. Naturvetenskapligt program med samhällsinriktning, Jenny Nyströmsskolan 97-00. Studier i bl.a. nationalekonomi, matematik och matematisk statistik, Stockholms universitet 02-12. Fil.mag. nationalekonomi, Örebro universitet 11-13. Forskarutbildning i nationalekonomi, Örebro universitet 13-.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Upplands Väsby kommun 01-02. Personlig assistent, Danderyds kommun 02-04. Teamledare, Teleperformance 04-06. Förbundsordförande, MUF 06-10. Politiskt sakkunnig, Finansdepartementet 10-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Solna. 1:e vice ordförande, barn- och utbildningsnämnden, Solna.
  • Litteratur

    Längtar efter Sverige.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:324 av Niklas Wykman (M) 25 januari 2018 Förbifart Stockholm i Häggvik
Debatt om förslag 2017/18:FiU2 15 december 2017 Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning
Debatt om förslag 2017/18:FiU19 13 december 2017 Ytterligare verktyg för makrotillsyn
Interpellationsdebatt 2017/18:64 av Niklas Wykman (M) 28 november 2017 Prioriteringar inom penningpolitiken

Regeringens jobblöften

Interpellation 2017/18:486 av Niklas Wykman (M)

Interpellation 2017/18:486 Regeringens jobblöften av Niklas Wykman M till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Socialdemokraterna gick till val 2014 på målet om EU:s lägsta arbetslöshet. Sverige låg då på tolfte plats när det gäller lägst arbetslöshet i EU. Sverige är nu längre ifrån att ha EU:s lägsta

Inlämnad: 2018-04-12 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2017/18:486 av Niklas Wykman (M) (pdf, 87 kB)

Vårdköerna

Interpellation 2017/18:455 av Niklas Wykman (M)

Interpellation 2017/18:455 Vårdköerna av Niklas Wykman M till Socialminister Annika Strandhäll S Svensk sjukvård håller hög kvalitet, men vårdköerna är bland de längsta i Europa. Sedan år 2014 har köerna fördubblats, detta trots den gynnsamma konjunkturen. Ansvaret faller ytterst på de socialdemokratiska landsting som

Inlämnad: 2018-03-26 Svarsdatum: 2018-05-04 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:455 av Niklas Wykman (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vårdköerna

Regeringens jobblöften

Interpellation 2017/18:449 av Niklas Wykman (M)

Interpellation 2017/18:449 Regeringens jobblöften av Niklas Wykman M till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Socialdemokraterna gick 2014 till val på målet om EU:s lägsta arbetslöshet. Sverige låg då på tolfte plats när det gäller lägst arbetslöshet i EU. Sverige är nu längre ifrån att ha EU:s lägsta

Inlämnad: 2018-03-22 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2017/18:449 av Niklas Wykman (M) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.