Niklas Wykman (M)

Niklas Wykman (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 144
Titel Doktorand.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post niklas.wykman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-27
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-01-27 – 2016-06-07
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2016-06-07 – 2017-10-13
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-01-27

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot EU-nämnden 14-15, skatteutskottet 15-16 och arbetsmarknadsutskottet 16-. Suppleant finansutskottet 14-15.
  • Föräldrar

    Försäljaren Anders Wykman och vårdbiträdet Irene Wykman, f. Olsson.
  • Utbildning

    Grundskola, Barkestorpsskolan 88-97. Naturvetenskapligt program med samhällsinriktning, Jenny Nyströmsskolan 97-00. Studier i bl.a. nationalekonomi, matematik och matematisk statistik, Stockholms universitet 02-12. Fil.mag. nationalekonomi, Örebro universitet 11-13. Forskarutbildning i nationalekonomi, Örebro universitet 13-.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Upplands Väsby kommun 01-02. Personlig assistent, Danderyds kommun 02-04. Teamledare, Teleperformance 04-06. Förbundsordförande, MUF 06-10. Politiskt sakkunnig, Finansdepartementet 10-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Solna. 1:e vice ordförande, barn- och utbildningsnämnden, Solna.
  • Litteratur

    Längtar efter Sverige.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2014/15:723 av Niklas Wykman (M) 22 september 2015 Sanningen om förtidspensioneringarna
Interpellationsdebatt 2014/15:724 av Niklas Wykman (M) 22 september 2015 Tydlig minskning av arbetslösa ungdomar
Interpellationsdebatt 2014/15:722 av Niklas Wykman (M) 22 september 2015 Tydliga besked om skatterna
Interpellationsdebatt 2014/15:710 av Niklas Wykman (M) 10 september 2015 Ökande skuldkvoter för hushållen

Stockholm - Sveriges tillväxtmotor

Motion 2018/19:2576 av Maria Stockhaus m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2576 av Maria Stockhaus m.fl. M Stockholm Sveriges tillväxtmotor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att samordna besöksnäringens behov i Stockholm och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: CU FiU NU TU 2018/19:TU4

Motion 2018/19:2576 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2576 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (pdf, 95 kB)

Reformer för ökad tillväxt i Stockholmsregionen

Motion 2018/19:2573 av Josefin Malmqvist m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2573 av Josefin Malmqvist m.fl. M Reformer för ökad tillväxt i Stockholmsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att etablera ett tillväxtramverk och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: CU NU SfU SkU UbU 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2573 av Josefin Malmqvist m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2573 av Josefin Malmqvist m.fl. (M) (pdf, 108 kB)

Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning

Motion 2018/19:2944 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2944 av Elisabeth Svantesson m.fl. M Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Anslagsanvisning Tabell


Utskottsberedning: 2018/19:FiU2

Motion 2018/19:2944 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2944 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.