Nina Lundström(L)

Nina Lundström (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms kommun, plats 143
Titel Produkt- och affärsutvecklare/Fil.mag
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post nina.lundstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-08-25 – 2018-09-24
    • Ersättare 2014-11-17 – 2015-07-03
    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Ersättare 2010-02-03 – 2010-10-04
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Folkpartiet liberalerna

    • Vice gruppledare 2012-09-17 – 2014-10-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-11-19 – 2015-07-03
    • Vice ordförande 2012-10-16 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-10-01 – 2012-10-15
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2016-09-08 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-12-15
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2004-03-03 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2017-08-31 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2017-10-20 –
    • Extra suppleant 2015-03-06 – 2015-07-03
    • Suppleant 2010-02-09 – 2010-10-12
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2012-09-27 – 2014-10-03
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2010-10-13 – 2014-09-29
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-10-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2017/18:47 Hur Sverige blir bäst i världen på att använda digitaliseringens möjligheter – en skrivelse om politikens inriktning

Motion 2017/18:3941 av Nina Lundström m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3941 av Nina Lundström m.fl. (L) med anledning av skr. 2017/18:47 Hur Sverige blir bäst i världen på att använda digitaliseringens möjligheter – en skrivelse om politikens inriktning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en digital


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:3941 av Nina Lundström m.fl. (L) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3941 av Nina Lundström m.fl. (L) (pdf, 77 kB)

Otydliga trafikregler för cyklister

Skriftlig fråga 2017/18:164 av Nina Lundström (L)

Fråga 2017/18:164 Otydliga trafikregler för cyklister av Nina Lundström (L) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Otydliga trafikregler skapar konflikter i trafiken. Statens väg- och transportforskningsinstitut påtalar att cyklister har dålig kunskap om vilka trafikregler som gäller. Kunskap om trafikregler gäller

Inlämnad: 2017-10-25 Svarsdatum: 2017-11-06 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:164 av Nina Lundström (L) (pdf, 78 kB)

Sveriges roll i Europeiska unionen

Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) Sveriges roll i Europeiska unionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Sveriges roll i EU:s reformarbete och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: NU SfU TU UU 2017/18:AU9 2017/18:FiU20 2017/18:FiU5 2017/18:JuU13 2017/18:JuU15 2017/18:KU36 2017/18:KU37 2017/18:KU38 2017/18:SoU13 2017/18:UU11

Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 95 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.