Nina Lundström (L)

Nina Lundström (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms kommun, plats 143
Titel Produkt- och affärsutvecklare/Fil.mag
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post nina.lundstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2014-11-17 – 2015-07-03
    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-08-25 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-02-03 – 2010-10-04
    • Folkpartiet liberalerna

    • Vice gruppledare 2012-09-17 – 2014-10-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-11-19 – 2015-07-03
    • Vice ordförande 2012-10-16 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-10-01 – 2012-10-15
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2016-09-08 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-12-15
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2004-03-03 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2017-08-31 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2017-10-20 –
    • Extra suppleant 2015-03-06 – 2015-07-03
    • Suppleant 2010-02-09 – 2010-10-12
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2012-09-27 – 2014-10-03
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2010-10-13 – 2014-09-29
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-10-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-06, 10-15 och 16- (ersättare 100203-101004, 141117-150703, statsrådsersättare 140929-141003). Ledamot bostadsutskottet 02-06, finansutskottet 10, utbildningsutskottet 10-12, civilutskottet 12, vice ordförande 12-14. Ledamot trafikutskottet 16-. Suppleant näringsutskottet 02-04, utrikesutskottet 04-06, finansutskottet 06, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 06, miljö- och jordbruksutskottet 10-14 och civilutskottet 14-15. Ledamot valberedningen 10-14. Suppleant Riksrevisionens styrelse 03-06, EU-nämnden 10 och extra suppleant 15. Suppleant rådet för ledamotsnära frågor 10-14, riksdagsstyrelsen 12-14 och utrikesnämnden 12-14. Vice gruppledare Folkpartiet liberalerna 12-14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje. Friskvårdsutbildning, Tollare folkhögskola. Fil.mag., Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Vårdbiträde. Praktikant, USA. Dialysassistent. Platschef Friskvård. Utvecklare, Vuxenutbildning. Utvecklare/projektledning, Offentlig upphandling. Produkt/ affärsutvecklare. Stadsbyggnads- och miljökommunalråd 06-07.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Plan- och byggutredningen 95-96 och Utjämningskommittén 09-10. Styrelseledamot, Riksgälden. Ledamot, En ny regional planering - ökad samordning och bättre bostadsförsörjning 13-15. Ledamot, referensgrupp: En stärkt minoritetspolitik - översyn av lagen om nationella minoriteter och minoritetsspråk 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sundbyberg, 94-03, 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen 94-01, 06-10, vice ordförande 06-07. Vice ordförande, stadsbyggnadsnämnden 95-96. Ordförande, stadsbyggnads-och miljönämnden 06-07 och kultur-och fritidsnämnden 08-10. Styrelseledamot, Fastighets AB Förvaltaren 11-. Styrelseledamot, Sundbybergs Infrastruktur AB 14-. Styrelseledamot, Sundbybergs Stadshus AB 15-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Sundbybergs kommunförening av Folkpartiet liberalerna (FP) 93-11. Gruppledare (FP), Sundbybergs kommun, 96-02, 06-10. Styrelseledamot, Stockholms läns länsförbund, vice ordförande 03-15. Vice ordförande, Kommunförbundet, Stockholms län 06-10. Ersättare, styrelsen, Sabo 07-11. Ordförande, Bostadsforum, Stockholms län 15-16. Kulturfonden för Sverige och Finland 11-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Statsministerns förtroende för bostadsministern

Interpellation 2013/14:109 av Palm, Veronica (S)

den 12 november Interpellation 2013/14:109 Statsministerns förtroende för bostadsministern av Veronica Palm (S) till statsminister Fredrik Reinfeldt (M) Bostadsbyggandet i Sverige ligger på en alltför låg nivå och bostadsbristen är akut och ökar. Bristen på bostäder och en dysfunktionell

Inlämnad: 2013-11-12 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statsministerns förtroende för bostadsministern

Jämställa ekonomiska villkor för hyresrätt och ägd bostad

Interpellation 2013/14:70 av Eriksson, Lars (S)

den 24 oktober Interpellation 2013/14:70 Jämställa ekonomiska villkor för hyresrätt och ägd bostad av Lars Eriksson (S) till statsrådet Stefan Attefall (KD) Nyproduktionen av hyresrätter är på för låg nivå. För att öka nyproduktion av hyresrätter krävs bland annat likvärdiga ekonomiska

Inlämnad: 2013-10-24 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Jämställa ekonomiska villkor för hyresrätt och ägd bostad

Mineralprospektering med hänsyn tagen till miljö, urbefolkning, äganderätt, riksintresse och turism

Motion 2013/14:N378 av Anita Brodén och Nina Lundström (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:N378 av Anita Brodén och Nina Lundström (FP) Mineralprospektering med hänsyn tagen till miljö, urbefolkning, äganderätt, riksintresse och turism FP824 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om hänsyn till markägarens


Utskottsberedning: 2013/14:NU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:N378 av Anita Brodén och Nina Lundström (FP) (doc, 60 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.