Nooshi Dadgostar (V)

Nooshi Dadgostar (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 318
Titel Ombudsman
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865991
E-post nooshi.dadgostar[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Arkitekten Parviz Dadgostar och sjuksköterskan Mitra Sivand.
  • Utbildning

    Schillerska, Göteborg 05. Stockholms universitet, Stockholm 09-15.
  • Anställningar

    Vårdbiträde, Göteborgs kommun 04-06. Förbundskassör, Ung Vänster, Stockholm 06-09.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i Rättshjälpsnämnden -16. Ledamot i Gentekniknämnden -16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Botkyrka, 14- och ersättare 10-13. Ersättare, utbildningsnämnden 09-13. Ersättare, samhällsbyggnadsnämnden 15-. Ledamot, AB Alfågeln, Botkyrka 09-13. Ledamot, AB Botkyrkabyggen 09-13. Vice ordförande, dialogforum Tumba-Storvreten 09-13.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundskassör, Ung Vänster 06-09. Vice ordförande, Ung Vänster. Ersättare, partistyrelsen Vänsterpartiet 14-16 och ledamot 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:SkU18 16 maj 2018 Skattetillägg vid rättelse på eget initiativ
Debatt om förslag 2017/18:CU18 11 april 2018 Fastighetsrätt
Debatt om förslag 2017/18:CU6 11 april 2018 Ny lag om bostadsanpassningsbidrag
Frågestund 22 mars 2018 Frågestund

med anledning av prop. 2017/18:250 En ny strafftidslag

Motion 2017/18:4184 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4184 av Linda Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:250 En ny strafftidslag 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i den del som avser förslag om att när ett fängelsestraff har börjat verkställas och hovrätten skärper fängelsestraffet ska hovrättens dom eller


Utskottsberedning: 2017/18:JuU30

Motion 2017/18:4184 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:4184 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 91 kB)

med anledning av prop. 2017/18:249 God och jämlik hälsa - en utvecklad folkhälsopolitik

Motion 2017/18:4175 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4175 av Karin Rågsjö m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:249 God och jämlik hälsa en utvecklad folkhälsopolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förutsättningarna för en svensk folkhälsolag där statens ansvar tydliggörs bör utredas


Utskottsberedning: 2017/18:SoU26

Motion 2017/18:4175 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4175 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2017/18:234 Lag om flygpassageraruppgifter i brottsbekämpningen

Motion 2017/18:4171 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4171 av Linda Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:234 Lag om flygpassageraruppgifter i brottsbekämpningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2017/18:234 Lag om flygpassageraruppgifter i brottsbekämpningen. Motivering Regeringen föreslår i propositionen


Utskottsberedning: 2017/18:JuU39

Motion 2017/18:4171 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:4171 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.