Ola Johansson (C)

Ola Johansson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Hallands län, plats 225
Titel Key Account Manager
Född år 1960
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865720
E-post ola.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-04-18 – 2018-09-24
    • Ledig 2014-03-10 – 2014-04-17
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-03-09
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-10-13
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-05
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2011-06-08 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2015-10-01 – 2016-09-29
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-10-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 11-. Suppleant civilutskottet 10-11, socialutskottet 10-14, trafikutskottet 10-12 och utrikesutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-15. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 15-16.
  • Föräldrar

    Lantbrukarna Rune Johansson och Gunnel Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Falkenberg, slutår 78. Högre specialkurs, verktygsmakare, Hässleholm, slutår 79. Reklamkommunikation, RMI Berghs 88. Chefs- och ledarskap, Enator 96.
  • Anställningar

    NC-operatör, Kungsbacka mekaniska verkstad 80-84. Teknisk illustratör, Volvo Reservdelar AB 84-88. Teknisk skribent, Volvo Penta AB 88-91. Konsult, Projektgruppen i Göteborg AB 91-94. Konsult, Telub Inforum, Celsius Inforum 94-96. Kontorschef, Enator, Tieto Enator, Aerotechtelub 96-03. Key Account Manager, Combitech AB 03-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kungsbacka kommun, 94-98 och 02-10, ersättare 98-02. Ledamot, kommunstyrelsen Kungsbacka 06-10, ersättare 98-06. Kommunalråd, Kungsbacka kommun 06-10. Ledamot, nämnden för förskola och grundskola 02-06. Ordförande, nämnden för service 06-10. Ledamot, lokala säkerhetsnämnden vid Ringhals 07-11. Ersättare, utbildnings- och kulturnämnden, landstinget i Halland 91-94. Ersättare, beredningen för utbildningsfrågor, Sveriges Kommuner & Landsting 07-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, distriktsstyrelsen, Centerns Ungdomsförbund i Halland 79-85. Ordförande, Centerns Ungdomsförbund i Halland 82-85. Ersättare, förbundsstyrelsen, Centerns Ungdomsförbund i Halland 84-86. Förbundsordförande, Bygdegårdarnas Riksförbund 06-. Vice ordförande, Centerpartiet i Halland 08-. Styrelsesuppleant, Handbollsklubben Aranäs 15-.
  • Litteratur

    Ett större antal verkstadshandböcker, reservdelskataloger och servicemeddelanden framtagna för Svensk Fordonsindustri 84-96. Gästkrönikör i Hallands Nyheter.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Placeringen av den nya polisutbildningen

Skriftlig fråga 2017/18:1346 av Ola Johansson (C)

Fråga 2017/18:1346 Placeringen av den nya polisutbildningen av Ola Johansson C till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Under justitieministerns besök i Halmstad den 8 maj utlovades det ett beslut före valet om vilken ort i Västsverige som kommer att få starta polisutbildning. Det är väl känt att behovet

Inlämnad: 2018-05-23 Svarsdatum: 2018-05-30 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1346 av Ola Johansson (C) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1. Ett bättre Sverige är möjligt 2. Alliansens bedömning av det ekonomiska läget 2.1 Stark internationell konjunktur 2.2 Stark tillväxt i


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20

Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 532 kB) Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 1176 kB)

med anledning av prop. 2017/18:240 Verkställbarhet av beslut om bygglov, rivningslov och marklov

Motion 2017/18:4160 av Mats Green m.fl. (M, KD, C)

Motion till riksdagen 2017/18:4160 av Mats Green m.fl. M, KD, C med anledning av prop. 2017/18:240 Verkställbarhet av beslut om bygglov, rivningslov och marklov Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om verkställbarhet av beslut om lov och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:CU13

Motion 2017/18:4160 av Mats Green m.fl. (M, KD, C) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4160 av Mats Green m.fl. (M, KD, C) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.