Olle Felten(SD)

Olle Felten (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Södermanlands län, plats 286
Titel Företagare.
Född år 1953
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865306
E-post olle.felten[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2016-10-21 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-10-20
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2015-04-16 – 2018-09-24
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2017-01-11 –
    • Suppleant 2014-10-23 – 2017-01-11

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:55 Utökad insyn i finansiering av partier – ett utbyggt regelverk

Motion 2017/18:3945 av Olle Felten m.fl. (SD, -)

Motion till riksdagen 2017/18:3945 av Olle Felten m.fl. (SD, -) med anledning av prop. 2017/18:55 Utökad insyn i finansiering av partier – ett utbyggt regelverk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utvärdera väsentliga delar av propositionens förslag och


Utskottsberedning: KU

Motion 2017/18:3945 av Olle Felten m.fl. (SD, -) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3945 av Olle Felten m.fl. (SD, -) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2017/18:22 Ytterligare verktyg för makrotillsyn

Motion 2017/18:3935 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3935 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) med anledning av prop. 2017/18:22 Ytterligare verktyg för makrotillsyn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kapitalfrigöringskrediter ska undantas från amorteringsregelverket och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:FiU19

Motion 2017/18:3935 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3935 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 71 kB)

med anledning av skr. 2017/18:27 Riksrevisionens rapport om regeringens skatteutgiftsredovisning

Motion 2017/18:3921 av Olle Felten och David Lång (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3921 av Olle Felten och David Lång (båda SD) med anledning av skr. 2017/18:27 Riksrevisionens rapport om regeringens skatteutgiftsredovisning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i redovisningen av skatteutgifter införa tydligare


Utskottsberedning: 2017/18:SkU7

Motion 2017/18:3921 av Olle Felten och David Lång (båda SD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3921 av Olle Felten och David Lång (båda SD) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.