Olof Lavesson(M)

Olof Lavesson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Malmö kommun, plats 63
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864696
E-post olof.lavesson[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ordförande
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Ordförande 2015-09-22 – 2018-09-24
    • Ledamot 2015-09-18 – 2015-09-22
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-09-18
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2015-01-28 – 2015-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Vice ordförande 2015-01-20 – 2015-12-10
    • Ledamot 2015-01-20 – 2015-01-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Evenemangslistan

Interpellation 2016/17:389 av Olof Lavesson (M)

Interpellation 2016/17:389 Evenemangslistan av Olof Lavesson (M) till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) I februari 2016 redovisade Myndigheten för press, radio och tv sitt förslag till evenemangslista. Denna gång har uppdraget utformats med ett villkor om högre befolkningstäckning än vad som tidigare

Inlämnad: 2017-03-22 Svarsdatum: 2017-05-02 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2016/17:389 av Olof Lavesson (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Evenemangslistan

med anledning av prop. 2016/17:116 Kulturarvspolitik

Motion 2016/17:3643 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3643 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, L, KD) med anledning av prop. 2016/17:116 Kulturarvspolitik Sammanfattning Att verka för ett rikt och nyskapande kulturliv som är tillgängligt för alla människor samt att bevara och tillgängliggöra kulturarvet är viktiga uppgifter för hela


Utskottsberedning: 2016/17:KrU9

Motion 2016/17:3643 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 67 kB) Motion 2016/17:3643 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2016/17:35 En avgiftsfri filmgranskning och utvidgad ledsagarregel

Motion 2016/17:3532 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, L)

Motion till riksdagen 2016/17:3532 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, L) med anledning av prop. 2016/17:35 En avgiftsfri filmgranskning och utvidgad ledsagarregel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att successivt övergå från dagens lagreglering av åldersgränser


Utskottsberedning: 2016/17:KrU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:3532 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, L) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3532 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, L) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.