Oscar Sjöstedt(SD)

Oscar Sjöstedt (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Södermanlands län, plats 323
Titel Nationalekonom.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866449
E-post oscar.sjostedt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-12-20
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-12-20
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2014-10-14 – 2014-10-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition

Motion 2016/17:3726 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3726 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Innehållsförteckning Förslag till


Utskottsberedning: 2016/17:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3726 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 98 kB) Motion 2016/17:3726 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 189 kB)

med anledning av prop. 2016/17:99 Vårändringsbudget för 2017

Motion 2016/17:3725 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3725 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) med anledning av prop. 2016/17:99 Vårändringsbudget för 2017 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens förslag med de ändringar som framgår av tabell 1.1 i motionen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2016/17:FiU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:3725 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2016/17:3725 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 123 kB)

Bättre styrning av arbetet med finansiell stabilitet

Motion 2016/17:2444 av Olle Felten m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:2444 av Olle Felten m.fl. (SD) Bättre styrning av arbetet med finansiell stabilitet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka ledningsstrukturen kring arbetet med finansiell stabilitet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2016/17:FiU22
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2016/17:2444 av Olle Felten m.fl. (SD) (docx, 52 kB) Motion 2016/17:2444 av Olle Felten m.fl. (SD) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.