Patrick Reslow(-)

Patrick Reslow (-)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets Malmö kommun, plats 93
Titel Jur.kand./Pol.mag./Master of European Affairs
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866434
E-post patrick.reslow[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2017-06-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2017-06-21 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-06-14
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2017-11-15 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 9 november 2017 Frågestund
Frågestund 21 september 2017 Frågestund
Debatt om förslag 2016/17:KU20 19 juni 2017 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2016/17:KU21 7 juni 2017 Behandlingen av riksdagens skrivelser

med anledning av prop. 2017/18:35 Kontroll av biometriska kännetecken i resehandlingar

Motion 2017/18:3927 av Adam Marttinen och Patrick Reslow (SD, -)

Motion till riksdagen 2017/18:3927 av Adam Marttinen och Patrick Reslow (SD, -) med anledning av prop. 2017/18:35 Kontroll av biometriska kännetecken i resehandlingar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om straffskärpning för den som lämnar ut sitt pass eller


Utskottsberedning: 2017/18:JuU7

Motion 2017/18:3927 av Adam Marttinen och Patrick Reslow (SD, -) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:3927 av Adam Marttinen och Patrick Reslow (SD, -) (pdf, 66 kB)

med anledning av prop. 2017/18:26 Skjutvapen och explosiva varor – skärpta straff för de grova brotten

Motion 2017/18:3916 av Adam Marttinen och Patrick Reslow (SD, -)

Motion till riksdagen 2017/18:3916 av Adam Marttinen och Patrick Reslow (SD, -) med anledning av prop. 2017/18:26 Skjutvapen och explosiva varor – skärpta straff för de grova brotten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att vapenlagen (1996:67) och lagen (2010:1011) om brandfarliga och explosiva


Utskottsberedning: 2017/18:JuU8

Motion 2017/18:3916 av Adam Marttinen och Patrick Reslow (SD, -) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3916 av Adam Marttinen och Patrick Reslow (SD, -) (pdf, 76 kB)

Åtgärdsprogram för kvinnor i vardagen

Motion 2017/18:3060 av Richard Jomshof m.fl. (SD, -)

Motion till riksdagen 2017/18:3060 av Richard Jomshof m.fl. (SD, -) Åtgärdsprogram för kvinnor i vardagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ändring i lagstiftningen med syftet att förenkla utfärdandet av kontaktförbud för utsatta kvinnor och tillkännager


Utskottsberedning: AU CU KrU SfU TU 2017/18:AU1 2017/18:JuU1 2017/18:JuU14 2017/18:JuU15 2017/18:JuU17

Motion 2017/18:3060 av Richard Jomshof m.fl. (SD, -) (docx, 79 kB) Motion 2017/18:3060 av Richard Jomshof m.fl. (SD, -) (pdf, 144 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.