Patrik Engström(S)

Patrik Engström (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 74
Titel Industriarbetare.
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864791
E-post patrik.engstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-04-01 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2017-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-05-07
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2017-04-27 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2017-06-26 – 2018-09-24
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2017-04-06 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:SfU3 14 december 2016 Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn
Frågestund 20 oktober 2016 Frågestund
Debatt om förslag 2015/16:SfU7 18 november 2015 Ökad reglering av barns underhåll utanför underhållsstödet
Debatt om förslag 2015/16:SfU5 11 november 2015 En mer jämställd föräldrapenning

Statlig styrning av myndigheter

Skriftlig fråga 2016/17:99 av Patrik Engström (S)

Fråga 2016/17:99 Statlig styrning av myndigheter av Patrik Engström (S) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Civilministern och statsministern skrev i våras på DN Debatt om vikten av att hitta en balans mellan statliga myndigheters närvaro i landet och effektivitet inom dito. Senare samma vår drog Statskontoret

Inlämnad: 2016-10-12 Svarsdatum: 2016-10-24 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:99 av Patrik Engström (S) (pdf, 90 kB)

Ökade resurser till vägnätet i Dalarna

Motion 2016/17:2817 av Hans Unander och Patrik Engström (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:2817 av Hans Unander och Patrik Engström (båda S) Ökade resurser till vägnätet i Dalarna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att investera i landsbygdens vägnät för att


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2817 av Hans Unander och Patrik Engström (båda S) (docx, 52 kB) Motion 2016/17:2817 av Hans Unander och Patrik Engström (båda S) (pdf, 67 kB)

Trafikplikt på Mora flygplats

Motion 2016/17:2804 av Hans Unander m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2804 av Hans Unander m.fl. (S) Trafikplikt på Mora flygplats Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över möjligheterna till trafikplikt för Mora-Siljan flygplats samt om flygplatsen kan få tillgång


Utskottsberedning: 2016/17:TU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2804 av Hans Unander m.fl. (S) (docx, 52 kB) Motion 2016/17:2804 av Hans Unander m.fl. (S) (pdf, 58 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.