Paula Bieler(SD)

Paula Bieler (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Kalmar län, plats 151
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866309
E-post paula.bieler[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-12-24 – 2018-09-24
    • Ledig 2016-10-19 – 2016-12-23
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-10-18
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:34 Uppehålls- och arbetstillstånd för företagsintern förflyttning – genomförande av ICT-direktivet

Motion 2017/18:3925 av Paula Bieler och Jennie Åfeldt (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3925 av Paula Bieler och Jennie Åfeldt (båda SD) med anledning av prop. 2017/18:34 Uppehålls- och arbetstillstånd för företagsintern förflyttning – genomförande av ICT-direktivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår prop. 2017/18:34 Uppehålls- och arbetstillstånd för


Utskottsberedning: 2017/18:SfU10

Motion 2017/18:3925 av Paula Bieler och Jennie Åfeldt (båda SD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3925 av Paula Bieler och Jennie Åfeldt (båda SD) (pdf, 72 kB)

Utbildning om arbetsrätt och arbetsmarknadens villkor

Motion 2017/18:3333 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3333 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD) Utbildning om arbetsrätt och arbetsmarknadens villkor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur ökade kunskaper om arbetsrätt och arbetsmarknadens villkor på bästa sätt


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:3333 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3333 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD) (pdf, 66 kB)

Transparent skattesystem

Motion 2017/18:3332 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3332 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD) Transparent skattesystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tydligare redovisa mervärdesskatt för konsumenter och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: SkU

Motion 2017/18:3332 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3332 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.