Paula Bieler (SD)

Paula Bieler (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 116
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866309
E-post paula.bieler[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-12-24 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-10-19 – 2016-12-23
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-10-18
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2018-06-20 – 2018-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2019-10-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 14-16. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 16-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition

Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Innehåll Förslag till riksdagsbeslut 1INLEDNING


Utskottsberedning: 2015/16:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 147 kB) Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 353 kB)

med anledning av prop. 2015/16:135 Ett övergripande ramverk för aktiva åtgärder i syfte att främja lika rättigheter och möjligheter

Motion 2015/16:3388 av Paula Bieler och Sven-Olof Sällström (båda SD)

Motion till riksdagen 2015/16:3388 av Paula Bieler och Sven-Olof Sällström båda SD med anledning av prop. 2015/16:135 Ett övergripande ramverk för aktiva åtgärder i syfte att främja lika rättigheter och möjligheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör


Utskottsberedning: 2015/16:AU10
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2015/16:3388 av Paula Bieler och Sven-Olof Sällström (båda SD) (docx, 56 kB) Motion 2015/16:3388 av Paula Bieler och Sven-Olof Sällström (båda SD) (pdf, 101 kB)

Motionen utgår

Motion 2015/16:3386

Motion till riksdagen 2015/16:3386 Motionen utgår.

2016-04-06

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.