Paula Bieler (SD)

Paula Bieler (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 116
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866309
E-post paula.bieler[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-12-24 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-10-19 – 2016-12-23
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-10-18
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2018-06-20 – 2018-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2019-10-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 14-16. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 16-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utbildning om arbetsrätt och arbetsmarknadens villkor

Motion 2018/19:2796 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2796 av Paula Bieler och Markus Wiechel båda SD Utbildning om arbetsrätt och arbetsmarknadens villkor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur ökade kunskaper om arbetsrätt och arbetsmarknadens villkor på bästa sätt förs in i grundskolans


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2796 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2796 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD) (pdf, 78 kB)

Ett transparent skattesystem

Motion 2018/19:2797 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2797 av Paula Bieler och Markus Wiechel båda SD Ett transparent skattesystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tydligare redovisa mervärdesskatt för konsumenter och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det

2018-11-30

Motion 2018/19:2797 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2797 av Paula Bieler och Markus Wiechel (båda SD) (pdf, 80 kB)

En hållbar och rättssäker asylpolitik

Motion 2018/19:2990 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2990 av Paula Bieler m.fl. SD En hållbar och rättssäker asylpolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om hjälp i närområdena och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett moratorium för


Utskottsberedning: AU SfU 2018/19:SfU4 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2990 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 86 kB) Motion 2018/19:2990 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 144 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.