Penilla Gunther (KD)

Penilla Gunther (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 230
Titel Verksamhetschef/Företagsutvecklare.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865736
E-post penilla.gunther[på]riksdagen.se
Webbplats http://penilla.nu
Sociala medier: Facebook Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2016-01-20 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-01-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-02-10 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-04-07
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Samlat grepp kring socialförsäkringar

Skriftlig fråga 2010/11:161 av Gunther, Penilla (KD)

den 10 december Fråga 2010/11:161 Samlat grepp kring socialförsäkringar av Penilla Gunther (KD) till statsrådet Ulf Kristersson (M) Det pågår en debatt om socialförsäkringar i allmänhet och sjukförsäkringen i synnerhet. Detta är inget konstigt då det påverkar människor i stor utsträckning.

Inlämnad: 2010-12-10 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

Renare transporter

Motion 2010/11:T409 av Penilla Gunther (KD)

Motion till riksdagen 2010/11:T409 av Penilla Gunther (KD) Renare transporter Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av att satsa på klimatsmart samhällsplanering med minskade avstånd mellan bostad, arbete


Utskottsberedning: 2010/11:MJU12 2010/11:SkU21 2010/11:TU12 2010/11:TU13 2010/11:TU17 2010/11:TU20
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2010/11:T409 av Penilla Gunther (KD) (doc, 61 kB)

Prioriteringar i vården

Motion 2010/11:So520 av Penilla Gunther (KD)

Motion till riksdagen 2010/11:So520 av Penilla Gunther (KD) Prioriteringar i vården kd554 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av en ny delegation för att följa upp prioriteringsriktlinjer i svensk hälso- och sjukvård. Motivering I


Utskottsberedning: 2010/11:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:So520 av Penilla Gunther (KD) (doc, 50 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.