Penilla Gunther (KD)

Penilla Gunther (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 230
Titel Verksamhetschef/Företagsutvecklare.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865736
E-post penilla.gunther[på]riksdagen.se
Webbplats http://penilla.nu
Sociala medier: Facebook Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2016-01-20 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-01-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-02-10 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-04-07
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Diskriminering av personer med neuropsykiatriska diagnoser

Skriftlig fråga 2012/13:250 av Gunther, Penilla (KD)

den 16 januari Fråga 2012/13:250 Diskriminering av personer med neuropsykiatriska diagnoser av Penilla Gunther (KD) till statsrådet Erik Ullenhag (FP) Jag ställde en fråga till statsrådet under sommaren om risken för diskriminering på arbetsmarknaden för personer med neuropsykiatriska

Inlämnad: 2013-01-16 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Transportstyrelsens systematiska diskriminering av personer med funktionsnedsättning

Skriftlig fråga 2012/13:249 av Gunther, Penilla (KD)

den 16 januari Fråga 2012/13:249 Transportstyrelsens systematiska diskriminering av personer med funktionsnedsättning av Penilla Gunther (KD) till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M) Jag ställde under förra våren en fråga till statsrådet med anledning av Transportstyrelsens hantering

Inlämnad: 2013-01-16 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Statligt stöd till företagsrådgivning

Motion 2012/13:N313 av Penilla Gunther (KD)

Motion till riksdagen 2012/13:N313 av Penilla Gunther (KD) Statligt stöd till företagsrådgivning KD642 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att det statliga stödet för de organisationer som arbetar med rådgivning till företag bör omfördelas


Utskottsberedning: 2012/13:NU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:N313 av Penilla Gunther (KD) (doc, 57 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.