Per Åsling(C)

Per Åsling (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Jämtlands län, plats 310
Titel Lantbrukare.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864753
E-post per.asling[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ordförande
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-10-13
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-10-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-10-21 – 2014-10-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Infrastruktur i Jämtland

Skriftlig fråga 2017/18:77 av Per Åsling (C)

Fråga 2017/18:77 Infrastruktur i Jämtland av Per Åsling (C) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Väl fungerande infrastruktur är nödvändigt för ett fungerande samhälle. Det är en grundförutsättning för att människor ska kunna bo och vara verksamma, studera, arbeta, driva företag och åldras i sin hembygd. Summan

Inlämnad: 2017-10-06 Svarsdatum: 2017-10-18 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:77 av Per Åsling (C) (pdf, 89 kB)

Låt inte Sverige klyvas

Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) Låt inte Sverige klyvas Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering Sammanfattning Bryt den sociala klyvningen Från utanförskap till arbete Fler och växande företag Inför en arbetsförmedlarpeng Tillsätt en arbetsmarknadskommission En


Utskottsberedning: CU KrU MJU NU SfU SkU SoU TU UbU 2017/18:AU2 2017/18:AU4 2017/18:FiU1 2017/18:UbU1 2017/18:UbU2

Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 83 kB) Motion 2017/18:3683 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 141 kB)

Fjärrundervisning i skolan

Motion 2017/18:3489 av Daniel Bäckström och Per Åsling (båda C)

Motion till riksdagen 2017/18:3489 av Daniel Bäckström och Per Åsling (båda C) Fjärrundervisning i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att fjärrundervisning ska tillåtas i alla relevanta ämnen och att skolor ska ha möjlighet att anordna fjärrundervisning


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:3489 av Daniel Bäckström och Per Åsling (båda C) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3489 av Daniel Bäckström och Per Åsling (båda C) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.