Per Klarberg(SD)

Per Klarberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 159
Titel Lokförare.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864460
E-post per.klarberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:TU4 24 januari 2018 Postfrågor
Debatt om förslag 2017/18:TU1 8 december 2017 Utgiftsområde 22 Kommunikationer
Interpellationsdebatt 2016/17:603 av Per Klarberg (SD) 26 september 2017 Terrorhot mot järnvägen
Debatt om förslag 2016/17:TU18 15 juni 2017 Sjöfartsfrågor

med anledning av prop. 2017/18:62 Ny järnvägstrafiklag

Motion 2017/18:3951 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3951 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) med anledning av prop. 2017/18:62 Ny järnvägstrafiklag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det av järnvägstrafiklagen tydligt ska framgå att ersättning för ideell skada, t.ex. psykiskt


Utskottsberedning: 2017/18:CU12

Motion 2017/18:3951 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3951 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) (pdf, 67 kB)

Åtgärder för svenska åkerier

Skriftlig fråga 2017/18:336 av Per Klarberg (SD)

Fråga 2017/18:336 Åtgärder för svenska åkerier av Per Klarberg (SD) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Situationen för svenska åkerier är alltjämt kritisk, trots regeringens utlovade åtgärder för att få bukt med det – ofta organiserade – fusket, främst från utländska åkare. En viktig pusselbit i kampen mot

Inlämnad: 2017-11-24 Svarsdatum: 2017-12-06 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:336 av Per Klarberg (SD) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2017/18:41 Ändringar i postlagen

Motion 2017/18:3934 av Per Klarberg och Jimmy Ståhl (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3934 av Per Klarberg och Jimmy Ståhl (båda SD) med anledning av prop. 2017/18:41 Ändringar i postlagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen fortlöpande och med högre geografisk detaljrikedom ska följa upp Postnords


Utskottsberedning: 2017/18:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3934 av Per Klarberg och Jimmy Ståhl (båda SD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3934 av Per Klarberg och Jimmy Ståhl (båda SD) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.