Per Lodenius(C)

Per Lodenius (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 114
Titel Lärare.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864566
E-post per.lodenius[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-02-11 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-10-13
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-02-11
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2017-02-01 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:188 Nationellt mål och inriktning för funktionshinderspolitiken

Motion 2016/17:3750 av Anders W Jonsson och Per Lodenius (båda C)

Motion till riksdagen 2016/17:3750 av Anders W Jonsson och Per Lodenius (båda C) med anledning av prop. 2016/17:188 Nationellt mål och inriktning för funktionshinderspolitiken Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med ett nytt förslag


Utskottsberedning: 2017/18:SoU5

Motion 2016/17:3750 av Anders W Jonsson och Per Lodenius (båda C) (docx, 54 kB) Motion 2016/17:3750 av Anders W Jonsson och Per Lodenius (båda C) (pdf, 65 kB)

med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition

Motion 2016/17:3722 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2016/17:3722 av Annie Lööf m.fl. (C) med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition Innehåll Förslag till riksdagsbeslut 1 Sverige behöver en ny reformagenda 2 Alliansens bedömning av svensk ekonomi Starkare internationell återhämtning Utanförskapet


Utskottsberedning: 2016/17:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3722 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 698 kB) Motion 2016/17:3722 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 860 kB)

med anledning av prop. 2016/17:116 Kulturarvspolitik

Motion 2016/17:3643 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3643 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, L, KD) med anledning av prop. 2016/17:116 Kulturarvspolitik Sammanfattning Att verka för ett rikt och nyskapande kulturliv som är tillgängligt för alla människor samt att bevara och tillgängliggöra kulturarvet är viktiga uppgifter för hela


Utskottsberedning: 2016/17:KrU9

Motion 2016/17:3643 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 67 kB) Motion 2016/17:3643 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.