Per Ramhorn (SD)

Per Ramhorn (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Kronobergs län, plats 219
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post per.ramhorn[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare 2014-09-29 –
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2011-10-20 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:175 Vissa förslag på assistansområdet

Motion 2017/18:4126 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4126 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:175 Vissa förslag på assistansområdet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det i den föreslagna bestämmelsen i lagen 1993:387 om stöd och service till vissa funktionshindrade


Utskottsberedning: 2017/18:SoU34

Motion 2017/18:4126 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:4126 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (pdf, 63 kB)

med anledning av prop. 2017/18:155 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap

Motion 2017/18:4108 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4108 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:155 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen avslår propositionens förslag om ändring i föräldrabalken. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om


Utskottsberedning: 2017/18:SoU20

Motion 2017/18:4108 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4108 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (pdf, 68 kB)

med anledning av prop. 2017/18:186 Inkorporering av FN:s konvention om barnets rättigheter

Motion 2017/18:4105 av Per Ramhorn m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4105 av Per Ramhorn m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:186 Inkorporering av FN:s konvention om barnets rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslag till lag om Förenta nationernas konvention om barnets rättigheter eftersom förslaget inte är tillräckligt utrett och


Utskottsberedning: 2017/18:SoU25

Motion 2017/18:4105 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4105 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.