Peter Eriksson(MP)

Peter Eriksson (MP)

Statsråd

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län
Titel Ekonom.
Född år 1958

Aktuella uppdrag

    • Näringsdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-06-23
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-12-31
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2002-05-10 – 2011-05-21
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2014-07-01 – 2016-05-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2014-06-23
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-31
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-10-26
    • Ledamot 1998-10-13 – 1998-12-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 1998-12-31
    • Suppleant 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-31
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1997-10-21 – 1998-10-05
    • Suppleant 1995-01-19 – 1997-10-20
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-09-29
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-10
    • EES-EFTA delegationen

    • Suppleant 1994-10-27 – 1994-12-31
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2016-05-25 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bredbandsutbyggnaden

Svar på skriftlig fråga 2017/18:324 besvarad av Statsrådet Peter Eriksson (MP)

PAGE 2 Dnr N2017/07148/D Näringsdepartementet Bostads- och digitaliseringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:324 av Anders Åkesson (C) Bredbandsutbyggnaden Anders Åkesson har frågat mig vilka åtgärder jag vidtar inom mitt ansvarsområde för att bredbandsutbyggnaden ska kunna ske på ett effektivt

Svarsdatum: 2017-12-06 Frågeställare: Anders Åkesson (C)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:324 besvarad av Statsrådet Peter Eriksson (MP) (docx, 42 kB)

Val av särskild utredare till Utredningen om radiospektrumanvändning i framtiden

Svar på skriftlig fråga 2017/18:312 besvarad av Statsrådet Peter Eriksson (MP)

PAGE 2 Dnr N2017/07131/D Näringsdepartementet Bostads- och digitaliseringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:312 av Erik Ottoson (M) Val av särskild utredare till Utredningen om radiospektrumanvändning i framtiden Erik Ottoson har frågat mig vilka kriterier som användes i valet av Sven-Erik

Svarsdatum: 2017-12-01 Frågeställare: Erik Ottoson (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:312 besvarad av Statsrådet Peter Eriksson (MP) (docx, 39 kB)

Sverige som ett digitalt föregångsland

Svar på skriftlig fråga 2017/18:305 besvarad av Statsrådet Peter Eriksson (MP)

PAGE 2 Dnr N2017/07109/D Näringsdepartementet Bostads- och digitaliseringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:305 av Per-Arne Håkansson (S) Sverige som ett digitalt föregångsland Per-Arne Håkansson har frågat mig vilka initiativ jag avser vidta för att stärka digitaliseringens utveckling

Svarsdatum: 2017-12-01 Frågeställare: Per-Arne Håkansson (S)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:305 besvarad av Statsrådet Peter Eriksson (MP) (docx, 43 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.