Petter Löberg(S)

Petter Löberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 340
Titel Gymnasielärare
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864775
E-post petter.loberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Ersättare 2010-02-16 – 2010-03-31
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2010-02-16 – 2010-03-31
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2010-02-16 – 2010-03-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:JuU31 20 juni 2017 Kameraövervakningslagen och möjligheterna att använda drönare
Debatt om förslag 2016/17:JuU15 14 juni 2017 Tillsammans mot brott - ett nationellt brottsförebyggande program
Debatt om förslag 2016/17:JuU19 30 mars 2017 Kriminalvårdsfrågor
Debatt om förslag 2016/17:JuU9 16 februari 2017 Transporter av frihetsberövade

Infrastruktur i Västsverige

Motion 2016/17:2218 av Maria Andersson Willner m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2218 av Maria Andersson Willner m.fl. (S) Infrastruktur i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna för att skapa en bättre infrastruktur i Västsverige och tillkännager


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2218 av Maria Andersson Willner m.fl. (S) (docx, 51 kB) Motion 2016/17:2218 av Maria Andersson Willner m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Utställning för att uppmärksamma demokratins införande i Sverige

Motion 2016/17:2696 av Petter Löberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2696 av Petter Löberg m.fl. (S) Utställning för att uppmärksamma demokratins införande i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i samband med redan fattade beslut om att uppmärksamma demokratins införande även uppmärksamma


Utskottsberedning: 2016/17:KU18

Motion 2016/17:2696 av Petter Löberg m.fl. (S) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2696 av Petter Löberg m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

Souvenirbutik i Sveriges riksdag

Motion 2016/17:2220 av Phia Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2220 av Phia Andersson m.fl. (S) Souvenirbutik i Sveriges riksdag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en souvenirbutik i riksdagen och tillkännager detta för riksdagsstyrelsen. Motivering Många människor besöker Sveriges


Utskottsberedning: 2016/17:KU18

Motion 2016/17:2220 av Phia Andersson m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:2220 av Phia Andersson m.fl. (S) (pdf, 58 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.