Phia Andersson(S)

Phia Andersson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 269
Titel Utvecklingsledare.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865324
E-post phia.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-04-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2010-02-16 – 2010-03-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-02-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2016-09-29 – 2018-10-31
    • Vice ordförande 2015-10-14 – 2016-09-29
    • Ledamot 2015-10-01 – 2015-10-13
    • Vice ordförande 2014-10-09 – 2015-10-01
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-09
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kontroll av däck på utländska långtradare

Motion 2017/18:2692 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2692 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) Kontroll av däck på utländska långtradare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kontroll av godkända däck på långtradare registrerade i andra länder som kör genom Sverige och


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2692 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2692 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) (pdf, 61 kB)

Säkerhet för passagerare i bussar

Motion 2017/18:2161 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2161 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) Säkerhet för passagerare i bussar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att se över lagstiftningen gällande säkerhet för busspassagerare och tillkännager detta för


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2161 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2161 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) (pdf, 61 kB)

Närvarande poliser

Motion 2017/18:2571 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2571 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) Närvarande poliser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att låta fler poliser finnas i bostadsområden i förebyggande syfte och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1

Motion 2017/18:2571 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2571 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson (båda S) (pdf, 62 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.