Pia Nilsson(S)

Pia Nilsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 236
Titel Fil.kand
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865276
E-post pia.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2004-11-01 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-05-03
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2011-05-04 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2004-11-11 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2005-01-01 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2004-12-02 – 2006-10-02
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2011-04-06 – 2015-02-18
    • Suppleant 2007-01-18 – 2011-04-05
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2012-10-01 – 2014-10-07
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2012-03-23 – 2016-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En nationell digital identifiering som följer eleven genom hela skolsystemet

Motion 2016/17:1897 av Åsa Eriksson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1897 av Åsa Eriksson m.fl. (S) En nationell digital identifiering som följer eleven genom hela skolsystemet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inom ramen för it-strategin vidta åtgärder som möjliggör framtagande av en gemensam


Utskottsberedning: 2016/17:UbU19

Motion 2016/17:1897 av Åsa Eriksson m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:1897 av Åsa Eriksson m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Skogens viktiga roll i en biobaserad ekonomi

Motion 2016/17:2798 av Anna Wallén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2798 av Anna Wallén m.fl. (S) Skogens viktiga roll i en biobaserad ekonomi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skogens roll i en biobaserad ekonomi och tillkännager detta för regeringen. Motivering Vår skog och det svenska


Utskottsberedning: 2016/17:MJU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2798 av Anna Wallén m.fl. (S) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2798 av Anna Wallén m.fl. (S) (pdf, 61 kB)

Långsiktighet i bekämpningen av stickmyggor

Motion 2016/17:2674 av Patrik Lundqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2674 av Patrik Lundqvist m.fl. (S) Långsiktighet i bekämpningen av stickmyggor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över behovet av en långsiktig strategi för myggbekämpning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Nedre


Utskottsberedning: 2016/17:MJU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2674 av Patrik Lundqvist m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:2674 av Patrik Lundqvist m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.