Pia Steensland (KD)

Pia Steensland (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Södermanlands län, plats 324
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865503
E-post pia.steensland[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-24 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Allmänpolitisk debatt 18 oktober 2018 Sjukvård och välfärdsfrågor

Kombinationsanställning för forskare vid universitet eller högskola och lärare på gymnasieskola

Motion 2018/19:121 av Pia Steensland (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:121 av Pia Steensland KD Kombinationsanställning för forskare vid universitet eller högskola och lärare på gymnasieskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda förutsättningarna för att en anställning som lärare eller forskare vid

2018-10-18

Motion 2018/19:121 av Pia Steensland (KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:121 av Pia Steensland (KD) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2017/18:284 Moderna och rättssäkra regler för att hålla utlänningar i förvar

Motion 2018/19:68 av Hans Eklind m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:68 av Hans Eklind m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:284 Moderna och rättssäkra regler för att hålla utlänningar i förvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:284 Moderna och rättssäkra regler för att hålla utlänningar i förvar. Motivering Utgångspunkten


Utskottsberedning: 2018/19:SfU10

Motion 2018/19:68 av Hans Eklind m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:68 av Hans Eklind m.fl. (KD) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2017/18:276 Föräldrapenning för fler familjekonstellationer och reserverad grundnivå

Motion 2018/19:66 av Pia Steensland m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:66 av Pia Steensland m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:276 Föräldrapenning för fler familjekonstellationer och reserverad grundnivå Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget om att föräldrapenning på grundnivån ska kvoteras. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2018/19:SfU11

Motion 2018/19:66 av Pia Steensland m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:66 av Pia Steensland m.fl. (KD) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.