Pyry Niemi(S)

Pyry Niemi (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 56
Titel Organisationsombudsman/Egen företagare.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864771
E-post pyry.niemi[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2015-10-21 –
    • Suppleant 2015-03-26 – 2015-10-21
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Åtgärd för att mildra den diplomatiska skymfen mot Finland

Interpellation 2014/15:687 av Jeff Ahl (SD)

Interpellation 2014/15:687 Åtgärd för att mildra den diplomatiska skymfen mot Finland av Jeff Ahl (SD) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Utrikesministerns kyliga mottagande av den finske nyblivne utrikesministern är skadligt för Sverige som stat då detta är ett av de länder som vi har absolut närmast samarbete

Inlämnad: 2015-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2014/15:687 av Jeff Ahl (SD) (pdf, 67 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärd för att mildra den diplomatiska skymfen mot Finland

Sveriges säkerhetspolitik

Interpellation 2014/15:569 av Karin Enström (M)

Interpellation 2014/15:569 Sveriges säkerhetspolitik av Karin Enström (M) till Statsminister Stefan Löfven (S) I Sydsvenska Dagbladet resonerar statsminister Stefan Löfven den 29 april om det säkerhetspolitiska läget och om en utredning av ett svenskt Natomedlemskap. Enligt statsministern är den frågan digital.

Inlämnad: 2015-05-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2014/15:569 av Karin Enström (M) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges säkerhetspolitik

Förnekandet av folkmordet seyfo

Interpellation 2014/15:512 av Robert Hannah (FP)

Interpellation 2014/15:512 Förnekandet av folkmordet seyfo av Robert Hannah (FP) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Den 22 augusti 1939 talade Adolf Hitler i Obersalzberg till sina befälhavare inför det stundande anfallet mot Polen. Han sägs ha sagt: Jag har beordrat våra specialstyrkor inom SS att korsa

Inlämnad: 2015-04-15 Besvarare: Margot Wallström (S)

Interpellation 2014/15:512 av Robert Hannah (FP) (pdf, 83 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förnekandet av folkmordet seyfo

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.