Pyry Niemi (S)

Pyry Niemi (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 56
Titel Organisationsombudsman/Egen företagare.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864771
E-post pyry.niemi[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2015-10-21 –
    • Suppleant 2015-03-26 – 2015-10-21
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-14, EU-nämnden 10-14 och 15- och utrikesutskottet 14-. Suppleant försvarsutskottet 10-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15 och 16 och miljö- och jordbruksutskottet 14- och EU-nämnden 15. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Svetsaren Teuvo Niemi och civilingenjören Raili Lauri Niemi.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Hammargymnasiet, Sandviken 81-82. Fil. kand. samhällsplanerarlinjen och fil. mag. kulturgeograf, Stockholms universitet 86-90 och 02-04.
  • Anställningar

    Lärare, Solna och Sundbyberg 89-95. Säljare/försäljningschef, Lugna Favoriter och Radio Bandit 86-99. Vd/Bolagschef, Holgia Business solutions 99-00. Direktör, Pro Active International 00-01. Affärsområdeschef, Observer 01-02. Konsult 02-03. Försäljningsansvarig/Telesales, Thomson Fakta 03-04. Konsult m.m., Trenide AB 04-08. Vik. landstingsråd, Uppsala läns landsting 07-08. Vik. pol. sekr. Uppsala läns landsting 08-09. Organisationsombudsman, PRO 09-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Solna tingsrätt 91-94. Ledamot, Gentekniknämnden 11-, ersättare 10-11.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Solna kommun 94-98, suppleant 91-94. Kommunfullmäktig, Håbo kommun 02-. Ledamot, kommunstyrelsen, Solna kommun 94-98. Ledamot, kommunstyrelsen, Håbo kommun 02-10. Suppleant, kulturnämnden, Solna kommun 89-91. Ledamot, byggnadsnämnden, Solna kommun 91-94. Vice ordförande, miljönämnden och miljödelegationen, Solna kommun 94-96. Ordförande, tekniska nämnden, Solna kommun 96-98. Ordförande, tillståndsnämnden, Håbo kommun 99-06, demokratiberedningen 04-06 och bildningsutskottet 05-06. Ledamot, landstingsfullmäktige, Uppsala län 02-12. Ledamot, Hälso- och sjukvårdsstyrelsen Uppsala läns landsting 03-06, landstingsstyrelsen 06-13 och ägarberedningen 07-10. Ledamot, näringslivskommittén, Håbo kommun 04-06. Ordförande, länsdelsberedningen, Enköpings och Håbo kommun 03-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Socialdemokraterna Bergshamra 91-94. Ersättare, ledamot Solna AK-styrelse 92-98. Ordförande, Socialdemokraterna Råsunda 94-98. Ersättare, ledamot Håbo AK-styrelse 99-04 och ordförande 04-13. Ersättare, Socialdemokraternas partidistriktsstyrelse Uppsala län 03-04, ledamot 06-11 och vice ordförande/ledamot 11-.
  • Bostadsort

    Bålsta

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Strandskyddsregler som inskränker äganderätten

Interpellation 2015/16:687 av Gunilla Nordgren (M)

Interpellation 2015/16:687 Strandskyddsregler som inskränker äganderätten av Gunilla Nordgren (M) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Strandskyddet och dess regler har diskuterats i många sammanhang, inte minst i riksdagens kammare. Oftast har debatten utgått från det faktum att det är viktigt att vi värnar

Inlämnad: 2016-05-26 Svarsdatum: 2016-06-14 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2015/16:687 av Gunilla Nordgren (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Strandskyddsregler som inskränker äganderätten

Infrastruktur i Uppsala län

Motion 2015/16:2340 av Pyry Niemi och Sanne Eriksson (båda S)

Motion till riksdagen 2015/16:2340 av Pyry Niemi och Sanne Eriksson (båda S) Infrastruktur i Uppsala län Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för bättre fungerande vägar och järnvägar i Uppsala län och


Utskottsberedning: 2015/16:TU16 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:2340 av Pyry Niemi och Sanne Eriksson (båda S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2340 av Pyry Niemi och Sanne Eriksson (båda S) (pdf, 72 kB)

Idrottsbibliotek

Motion 2015/16:2428 av Pyry Niemi och Sanne Eriksson (båda S)

Motion till riksdagen 2015/16:2428 av Pyry Niemi och Sanne Eriksson (båda S) Idrottsbibliotek Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att i samverkan med SKL ta fram nationella riktlinjer för införandet av idrottsbibliotek i landets samtliga


Utskottsberedning: 2015/16:KrU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2428 av Pyry Niemi och Sanne Eriksson (båda S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:2428 av Pyry Niemi och Sanne Eriksson (båda S) (pdf, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.