Pyry Niemi(S)

Pyry Niemi (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 56
Titel Organisationsombudsman/Egen företagare.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864771
E-post pyry.niemi[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2015-10-21 –
    • Suppleant 2015-03-26 – 2015-10-21
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Vårdskador

Motion 2017/18:2686 av Hillevi Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2686 av Hillevi Larsson m.fl. (S) Vårdskador Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vårdskadades möjlighet till en oberoende granskning av medicinska intyg i vissa fall och tillkännager detta för regeringen. Motivering Om man


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9

Motion 2017/18:2686 av Hillevi Larsson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2686 av Hillevi Larsson m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Virvelfri ventilation

Motion 2017/18:2671 av Pyry Niemi (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2671 av Pyry Niemi (S) Virvelfri ventilation Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över byggreglerna för ventilation och tillkännager detta för regeringen. Motivering Enligt Boverket får ventilationens effektivitet på


Utskottsberedning: CU

Motion 2017/18:2671 av Pyry Niemi (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2671 av Pyry Niemi (S) (pdf, 61 kB)

Ekologiska och närodlade livsmedel i den offentliga upphandlingen

Motion 2017/18:1819 av Pyry Niemi och Agneta Gille (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:1819 av Pyry Niemi och Agneta Gille (båda S) Ekologiska och närodlade livsmedel i den offentliga upphandlingen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om närproducerade och svenska ekologiska livsmedel i offentliga upphandlingar och tillkännager


Utskottsberedning: MJU

Motion 2017/18:1819 av Pyry Niemi och Agneta Gille (båda S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:1819 av Pyry Niemi och Agneta Gille (båda S) (pdf, 65 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.