Rasmus Ling(MP)

Rasmus Ling (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 153
Född år 1984
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post rasmus.ling[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2015-02-18 – 2018-09-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2017-09-28 – 2018-10-31
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-09-28
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2016-11-09 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Offentliga medel till arenabyggen

Motion 2017/18:3012 av Rasmus Ling (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3012 av Rasmus Ling (MP) Offentliga medel till arenabyggen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över huruvida offentliga medel bör gå till kostsamma arenabyggen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Vi är


Utskottsberedning: KrU

Motion 2017/18:3012 av Rasmus Ling (MP) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3012 av Rasmus Ling (MP) (pdf, 59 kB)

Avgiftsfria studier

Motion 2017/18:2394 av Emma Hult m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2394 av Emma Hult m.fl. (MP) Avgiftsfria studier Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av en avgiftsfri utbildning för alla och tillkännager detta för regeringen. Motivering Vid terminsstart 2011 infördes studieavgifter


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:2394 av Emma Hult m.fl. (MP) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2394 av Emma Hult m.fl. (MP) (pdf, 64 kB)

Garantera cykelväg vid anläggande av två-plus-ett-väg

Motion 2017/18:2423 av Lorentz Tovatt och Rasmus Ling (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2423 av Lorentz Tovatt och Rasmus Ling (båda MP) Garantera cykelväg vid anläggande av två-plus-ett-väg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med ett förslag om att garantera att cykelväg byggs vid anläggande


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2423 av Lorentz Tovatt och Rasmus Ling (båda MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2423 av Lorentz Tovatt och Rasmus Ling (båda MP) (pdf, 65 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.