Rickard Nordin(C)

Rickard Nordin (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 265
Titel Pol.kand.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866035
E-post rickard.nordin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Ersättare 2014-04-04 – 2014-09-29
    • Ledig ersättare 2014-03-03 – 2014-04-03
    • Ersättare 2013-12-21 – 2014-03-02
    • Ledig ersättare 2013-10-21 – 2013-12-20
    • Ersättare 2011-10-12 – 2013-10-20
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-21 – 2012-09-05
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2015-09-17 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-10-19 – 2012-09-05
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2012-09-13 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2011-10-21 – 2014-10-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2016/17:148 Riksrevisionens rapport om förutsättningar för en säker kraftöverföring

Motion 2016/17:3675 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3675 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) med anledning av skr. 2016/17:148 Riksrevisionens rapport om förutsättningar för en säker kraftöverföring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag


Utskottsberedning: NU

Motion 2016/17:3675 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3675 av Lars Hjälmered m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 75 kB)

Motionen utgår

Motion 2016/17:3625

Motion till riksdagen 2016/17:3625 Motionen utgår.

2017-03-01

Teslas etablering i Europa

Interpellation 2016/17:329 av Rickard Nordin (C)

Interpellation 2016/17:329 Teslas etablering i Europa av Rickard Nordin (C) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) Det har under relativt lång tid förekommit uppgifter i medierna att Tesla planerar att etablera sig i Europa. Det handlar dels om en batterifabrik, dels om biltillverkning. Ett av

Inlämnad: 2017-02-23 Svarsdatum: 2017-03-21 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2016/17:329 av Rickard Nordin (C) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Teslas etablering i Europa

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.