Robert Hannah (L)

Robert Hannah (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 337
Titel Människorättsjurist.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post robert.hannah[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 14-, justitieutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren George Hanna och personliga assistenten Amira Elishia Hanna, f. Khoshow.
  • Utbildning

    Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg, slutår 05. Juristprogrammet, Stockholms universitet, slutår 11. Masterexamen i internationell rätt, Georgetown University, Washington D.C., slutår 13.
  • Anställningar

    Programme manager, Swedish International Liberal Centre (SILC), Stockholm, 11-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Direktstöd till Iraks folkmordsutsatta religiösa minoriteter

Skriftlig fråga 2017/18:1263 av Robert Hannah (L)

Fråga 2017/18:1263 Direktstöd till Iraks folkmordsutsatta religiösa minoriteter av Robert Hannah L till Statsrådet Isabella Lövin MP Etnisk rensning av, förföljelser mot och folkmord på Mellanöstern religiösa minoriteter är några av vår tids största brott mot mänskligheten. Redan 1915 drabbades Mellanösterns kristna befolkningar

Inlämnad: 2018-05-04 Svarsdatum: 2018-05-16 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1263 av Robert Hannah (L) (pdf, 90 kB)

Rekvisiten för tvångsäktenskap

Skriftlig fråga 2017/18:1260 av Robert Hannah (L)

Fråga 2017/18:1260 Rekvisiten för tvångsäktenskap av Robert Hannah L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Nyligen kom en dom mot tre personer som varit åtalade för att ha tvingat en 15-årig flicka till äktenskap på ett flyktingboende i Åre kommun. Åklagaren menade att andra på boendet hade tvingat henne

Inlämnad: 2018-05-03 Svarsdatum: 2018-05-16 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1260 av Robert Hannah (L) (pdf, 87 kB)

Svenskt direktstöd till Iraks religiösa minoriteter

Skriftlig fråga 2017/18:1259 av Robert Hannah (L)

Fråga 2017/18:1259 Svenskt direktstöd till Iraks religiösa minoriteter av Robert Hannah L till Statsrådet Isabella Lövin MP Den amerikanska regeringen har genom sitt biståndsorgan Usaid kommit överens med FN-organet UNDP om direktstöd till Iraks religiösa minoriteter assyrier och yazidier. Totalt 55 miljoner dollar, motsvarande

Inlämnad: 2018-05-03 Svarsdatum: 2018-05-16 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1259 av Robert Hannah (L) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.