Roger Haddad(L)

Roger Haddad (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västmanlands län, plats 308
Titel Pol.mag.
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865898
E-post roger.haddad[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2015-03-06 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-09-28
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-11-05 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Villkoren för polisens verksamhet i Västmanland

Skriftlig fråga 2017/18:107 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:107 Villkoren för polisens verksamhet i Västmanland av Roger Haddad (L) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Nyligen presenterade Statskontoret sin andra delutvärdering av polisens omorganisation. Det konstaterades att antalet kommunpoliser börjar komma på plats och att antalet

Inlämnad: 2017-10-16 Svarsdatum: 2017-10-25 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:107 av Roger Haddad (L) (pdf, 77 kB)

Sveriges roll i Europeiska unionen

Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) Sveriges roll i Europeiska unionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Sveriges roll i EU:s reformarbete och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: AU JuU KU NU SfU TU UU 2017/18:FiU20 2017/18:FiU5 2017/18:SoU13

Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 95 kB)

Liberal politik för hbt-personers rättigheter

Motion 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L) Liberal politik för hbt-personers rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om uppdatering av hbt-strategin och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: AU CU KrU SfU SoU UbU UU 2017/18:AU1 2017/18:JuU1 2017/18:SoU1 2017/18:UU2

Motion 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 74 kB) Motion 2017/18:3578 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 134 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.