Roger Haddad (L)

Roger Haddad (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västmanlands län, plats 75
Titel Pol.mag.
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865898
E-post roger.haddad[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Vice ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2015-03-06 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-09-28
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2017-11-09
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 12-14, arbetsmarknadsutskottet 14-15 och justitieutskottet 15-. Suppleant utbildningsutskottet 10-, justitieutskottet 10-14, socialförsäkringsutskottet 10-12, kulturutskottet 14-, trafikutskottet 14-16 och EU-nämnden 14-. Medlem av parlamentariska vänföreningen för Frankrike samt sammankallade parlamentariska vänföreningen för Libanon.
  • Föräldrar

    Möbelsnickaren Adib Haddad och frisören/sömmerskan Chamma Kastoun Haddad.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Europaprogrammet, Carlforsska gymnasiet i Västerås 94-97. Samhällsvetenskapliga programmet inriktning statsvetenskap, Mitthögskolan i Sundsvall 98-02. Institutionen för freds-och konfliktkunskap, Uppsala universitet ht 02.
  • Anställningar

    Praktik, länsstyrelsen i Västmanland våren 98. Arbete (feriearbete) på ambassader i Stockholm 98-02. Studentinformatör (deltid), Mitthögskolan 00-02. Politisk sekreterare, Västerås stadshus samt Landstinget Västmanland 02-06. Kommunalråd, Västerås 06-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Rikspolisstyrelsen 11-15. Ordförande, Arbetsförmedlingens arbetsmarknadsråd, Västerås 08-10. Ledamot, Bokpriskommissionen, Kulturdepartementet 02-05. Ledamot, Mitthögskolans styrelse och disciplinnämnd 00-01. Ledamot, parlamentariska referensgruppen i polisutbildningsutredningen 15-16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Västerås 05-, ersättare 02-05, vice gruppledare 06-09, gruppledare 10. Ledamot, kommunstyrelsen 06-10. Ordförande, demokratigruppen 06-10, utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden 06-10, ledamot 02-06 och lärande- och arbetsmarknadsberedningen, Västmanlands Kommuner och Landsting 07-11. Ledamot, grundskolenämnden 09-10 och nämnden för funktionshindrade 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Folkpartiet liberalernas partistyrelse 07-. Styrelseledamot, S:t Eliyo församling, Västerås 04-11. Ordförande, Svenska Burmakommittén 06-07, styrelseledamot 03-06. Styrelseledamot, Sveriges Förenade Studentkårer 00-01 och Studentkåren i Sundsvall 98-00. Heltidsarvoderad vice kårordförande, Sundsvall 00-01.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bättre information vid tågförseningar

Motion 2018/19:500 av Roger Haddad (L)

Motion till riksdagen 2018/19:500 av Roger Haddad L Bättre information vid tågförseningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att vidta åtgärder för att minimera sårbarheten i denna samhällsviktiga infrastruktur men också agera för att tågen ska gå i tid och tillkännager

2018-11-19

Motion 2018/19:500 av Roger Haddad (L) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:500 av Roger Haddad (L) (pdf, 68 kB)

Dimensioneringen av polisutbildningen

Motion 2018/19:499 av Roger Haddad (L)

Motion till riksdagen 2018/19:499 av Roger Haddad L Dimensioneringen av polisutbildningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se till att skärpa antagningskraven för att bli polis, inte sänka dem ytterligare och tillkännager detta för regeringen. Motivering Polisutbildningen

2018-11-19

Motion 2018/19:499 av Roger Haddad (L) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:499 av Roger Haddad (L) (pdf, 68 kB)

Ansvaret för Sveriges nationella arbete mot extremism

Motion 2018/19:498 av Roger Haddad (L)

Motion till riksdagen 2018/19:498 av Roger Haddad L Ansvaret för Sveriges nationella arbete mot extremism Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ansvaret för den nationella samordningen av arbetet mot våldsbejakande extremism bör sortera under Polismyndigheten och tillkännager

2018-11-19

Motion 2018/19:498 av Roger Haddad (L) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:498 av Roger Haddad (L) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.