Roland Utbult(KD)

Roland Utbult (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 158
Titel Musiker/Kommunikatör/Lärare
Född år 1951
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865791
E-post roland.utbult[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-05-23 – 2018-09-24
    • Ledig 2016-03-08 – 2016-05-22
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2016-03-07
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-11-20
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2016-12-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-02-06 – 2014-10-07
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:158 Studiestartsstöd – ett nytt rekryterande studiestöd

Motion 2016/17:3690 av Annika Eclund m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3690 av Annika Eclund m.fl. (KD) med anledning av prop. 2016/17:158 Studiestartsstöd – ett nytt rekryterande studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Propositionens innehåll I propositionen föreslås en ny lag om studiestartsstöd. Stödet syftar


Utskottsberedning: 2016/17:UbU20

Motion 2016/17:3690 av Annika Eclund m.fl. (KD) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3690 av Annika Eclund m.fl. (KD) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2016/17:116 Kulturarvspolitik

Motion 2016/17:3643 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3643 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, L, KD) med anledning av prop. 2016/17:116 Kulturarvspolitik Sammanfattning Att verka för ett rikt och nyskapande kulturliv som är tillgängligt för alla människor samt att bevara och tillgängliggöra kulturarvet är viktiga uppgifter för hela


Utskottsberedning: KrU

Motion 2016/17:3643 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 67 kB) Motion 2016/17:3643 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2016/17:104 En livsmedelsstrategi för Sverige – fler jobb och hållbar tillväxt i hela landet

Motion 2016/17:3615 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3615 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) med anledning av prop. 2016/17:104 En livsmedelsstrategi för Sverige – fler jobb och hållbar tillväxt i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa generellt goda företagsvillkor


Utskottsberedning: 2016/17:MJU23

Motion 2016/17:3615 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (docx, 79 kB) Motion 2016/17:3615 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (pdf, 121 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.