Rossana Dinamarca(V)

Rossana Dinamarca (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 130
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864677
E-post rossana.dinamarca[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2018-09-24
    • Ersättare 1999-01-11 – 1999-02-11
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-10-13 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-01-20 – 1999-02-11
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 1999-01-26 – 1999-02-11
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-02-19
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-02-20 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:137 Tidsbegränsade bygglov för bostäder

Motion 2016/17:3646 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3646 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:137 Tidsbegränsade bygglov för bostäder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att den föreslagna tillfälliga lagen bör upphävas efter tre år och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2016/17:CU21

Motion 2016/17:3646 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3646 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 71 kB)

Avskaffandet av danstillståndet

Skriftlig fråga 2016/17:1059 av Rossana Dinamarca (V)

Fråga 2016/17:1059 Avskaffandet av danstillståndet av Rossana Dinamarca (V) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Dans är en fantastisk konstform och sätt att utrycka sig på, och dessutom är det många som dansar för att det helt enkelt är roligt och härligt. Dans har dock genom tiderna omgärdats av stor moralism och

Inlämnad: 2017-03-16 Svarsdatum: 2017-03-22 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1059 av Rossana Dinamarca (V) (pdf, 78 kB)

Evenemangslista

Skriftlig fråga 2016/17:1058 av Rossana Dinamarca (V)

Fråga 2016/17:1058 Evenemangslista av Rossana Dinamarca (V) till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) Idrottsrörelsen är Sveriges största folkrörelse med sina cirka tre miljoner medlemmar och över en halv miljon ideella ledare. Den förenar, inkluderar och skapar förebilder både för unga och gamla.

Inlämnad: 2017-03-16 Svarsdatum: 2017-03-22 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1058 av Rossana Dinamarca (V) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.