Rossana Dinamarca (V)

Rossana Dinamarca (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns norra
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1999-01-11 – 1999-02-11
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-11-09
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-10-13 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2017-11-10 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-11-10
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-01-20 – 1999-02-11
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 1999-01-26 – 1999-02-11
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-02-19
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-02-20 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 99 (ersättare 990111-990913) och 02-. Ledamot kulturutskottet 02-06 och 14- och utbildningsutskottet 06-14. Suppleant försvarsutskottet 99, socialutskottet 99 och 10-14, justitieutskottet 02-03, konstitutionsutskottet 03-10, utbildningsutskottet 05-06, socialförsäkringsutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Bilbyggaren Irma Dinamarca.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Magnus Åbergs gymnasiet i Trollhättan, slutår 94. Journalistlinjen, Strömbäcks folkhögskola i Umeå 94-96. Svenska och specialpedagogik, Göteborgs universitet 98-00. Lärarutbildning, Gävle högskola 01-02 och Göteborgs universitet 02-.
  • Anställningar

    Pettersbergsskolan, Trollhättans kommun 97-98. Vårdbiträde, Lilla Edets kommun 99-00 (feriearbete). Tingbergsskolan, Lilla Edets kommun 00-01. Vårdbiträde, Trollhättans kommun 01-02 (feriearbete).
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Trollhättan 99-02.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Trollhättan 98-02. Ersättare, kommunstyrelsen 99-02. Ledamot, gymnasienämnden 99-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Sveriges Socialistiska Pionjärer 86-90 och Ung vänster 93-99. Styrelseledamot, Vänsterpartiet i Trollhättan, vice ordförande 02-06 och Vänsterpartiet i Älvsborgs län 99-02. Revisor på distriktsnivå 06-11. Ledamot, Vänsterpartiets valberedning 06-, styrelse 06- och verkställande utskott 07-. Vice ordförande, Vänsterpartiet 11-.
  • Litteratur

    Sätt fart på kapitalet - Korta arbetsdagen (93) och kommunaliseringen av skolan. Vem vann - Egentligen? (11).
  • Bostadsort

    Trollhättan

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet

Motion 2017/18:4193 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4193 av Daniel Riazat m.fl. V med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen i förslaget till strategi för svensk rymdverksamhet bör förtydliga att Sverige ska verka


Utskottsberedning: 2018/19:UbU3

Motion 2017/18:4193 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:4193 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 94 kB)

med anledning av prop. 2017/18:245 Nya skatteregler för företagssektorn

Motion 2017/18:4186 av Momodou Jallow m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4186 av Momodou Jallow m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:245 Nya skatteregler för företagssektorn 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avdragsutrymmet för den generella ränteavdragsbegränsningsregeln bör sättas till 25 procent


Utskottsberedning: 2017/18:SkU25
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:4186 av Momodou Jallow m.fl. (V) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:4186 av Momodou Jallow m.fl. (V) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 - Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4174 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4174 av Christina Höj Larsen m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med ett förslag där datumgränsen den


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:4174 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:4174 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.