Roza Güclü Hedin (S)

Roza Güclü Hedin (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 104
Titel Socialsekreterare.
Född år 1982
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865864
E-post roza.guclu.hedin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-08-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2013-01-15 – 2013-07-31
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2013-01-14
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsman 2014-09-29 – 2017-03-13
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-22
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 14-. Suppleant försvarsutskottet 10-12, socialutskottet 10-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11 och trafikutskottet 12-14. Kvittningsman Socialdemokraterna 14-16.
  • Föräldrar

    Läraren Mustafa Güclü och fritidspedagogen Gülay Güclü.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Lugnetgymnasiet i Falun, slutår 01. Turismprogrammet med inriktning på sociologi, Högskolan Dalarna 06.
  • Anställningar

    Socialsekreterare, Borlänge kommun 06. Socialsekreterare, Falu kommun 06-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Insynsrådet, Länsstyrelsen i Dalarna 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falun 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen, Falun 06-10. Oppositionsråd 08-10. Kulturnämnden, Falun 04-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Falu arbetarekommun, Socialdemokraterna i Falun 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Lagförslag i Irak som kan tillåta barnäktenskap

Skriftlig fråga 2017/18:606 av Roza Güclü Hedin (S)

Fråga 2017/18:606 Lagförslag i Irak som kan tillåta barnäktenskap av Roza Güclü Hedin (S) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Religiösa samfund i Irak ska enligt nytt lagförslag själva kunna besluta om vilka som får gifta sig. Detta väcker såväl ilska som oro och förtvivlan i civilsamhället, som tidigare

Inlämnad: 2018-01-19 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:606 av Roza Güclü Hedin (S) (pdf, 89 kB)

God man

Motion 2017/18:3298 av Maria Strömkvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:3298 av Maria Strömkvist m.fl. S God man Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra en översyn av lagstiftningen rörande gode män och förvaltare och tillkännager detta för regeringen. Motivering Att vara god man eller förvaltare kräver


Utskottsberedning: 2017/18:CU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3298 av Maria Strömkvist m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3298 av Maria Strömkvist m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Hbt i hela världen

Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. S Hbt i hela världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett nordiskt samarbete i hbt-frågor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ändring av regelverket


Utskottsberedning: 2017/18:AU10 2017/18:KU34 2017/18:SfU15 2017/18:UU18 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:2681 av Åsa Westlund m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.