Runar Filper (SD) - Riksdagen

Runar Filper (SD)

Runar Filper (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 118
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865125
E-post runar.filper[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2017-06-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-06-07
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-03-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2016-12-20 – 2017-06-21

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant justitieutskottet 14-, kulturutskottet 14- och miljö- och jordbruksutskottet 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:NU19 5 juni 2018 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder
Debatt om förslag 2017/18:MJU18 18 april 2018 Landsbygdspolitik
Debatt om förslag 2017/18:MJU16 18 april 2018 Livsmedelspolitik
Debatt om förslag 2017/18:MJU9 7 mars 2018 Naturvård och områdesskydd

med anledning av skr. 2017/18:238 En klimatstrategi för Sverige

Motion 2017/18:4154 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4154 av Martin Kinnunen m.fl. SD med anledning av skr. 2017/18:238 En klimatstrategi för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det globala perspektivet inom klimatpolitiken ska ges en mer central plats och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2017/18:MJU22
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): 13 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4154 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4154 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder - för ett Sverige som håller ihop

Motion 2017/18:4097 av Josef Fransson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4097 av Josef Fransson m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder för ett Sverige som håller ihop Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om det övergripande målet för en sammanhållen landsbygdspolitik


Utskottsberedning: 2017/18:NU19
Riksdagsbeslut (24 yrkanden): 24 avslag

Motion 2017/18:4097 av Josef Fransson m.fl. (SD) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:4097 av Josef Fransson m.fl. (SD) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 2017/18:147 Ny djurskyddslag

Motion 2017/18:4040 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4040 av Martin Kinnunen m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:147 Ny djurskyddslag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det bör genomföras en kostnadsnyttoanalys över hur man på effektivast möjliga sätt kan höja ambitionen på djurskyddsområdet


Utskottsberedning: 2017/18:MJU24
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2017/18:4040 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4040 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.