Saila Quicklund (M)

Saila Quicklund (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jämtlands län, plats 49
Titel Konsult
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post saila.quicklund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-10-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2012-10-15 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot i socialförsäkringsutskottet 10-12, socialutskottet 12-14 och kulturutskottet 14-.
  • Bostadsort

    Frösön

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Arbetsmiljön inom äldreomsorgen

Skriftlig fråga 2018/19:337 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2018/19:337 Arbetsmiljön inom äldreomsorgen av Saila Quicklund M till Socialminister Lena Hallengren S SR:s Ekot rapporterar om att 90 procent av arbetsplatserna inom äldreomsorgen har fått anmärkningar på sin arbetsmiljö enligt Arbetsmiljöverket. Självklart har arbetsgivaren ett stort ansvar för arbetsmiljön,

Inlämnad: 2019-02-28 Svarsdatum: 2019-03-13 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:337 av Saila Quicklund (M) (pdf, 85 kB)

Mer idrott i skolan

Skriftlig fråga 2018/19:268 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2018/19:268 Mer idrott i skolan av Saila Quicklund M till Utbildningsminister Anna Ekström S Mer idrott i skolan har debatterats flitigt, och här var alliansen pådrivande för att beslutet om 100 fler timmar idrott och hälsa skulle bli verklighet. I maj 2018 presenterade regeringen till slut en satsning på fler timmar

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:268 av Saila Quicklund (M) (pdf, 75 kB)

Reformering av Arbetsförmedlingen

Skriftlig fråga 2018/19:162 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2018/19:162 Reformering av Arbetsförmedlingen av Saila Quicklund M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Arbetsförmedlingen är en central aktör för att rusta och matcha arbetslösa och är dessutom den myndighet som ska ansvara för integrationen av nyanlända. Tyvärr har myndigheten under lång tid inte fungerat

Inlämnad: 2019-02-06 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:162 av Saila Quicklund (M) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.