Saila Quicklund (M)

Saila Quicklund (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jämtlands län, plats 49
Titel Konsult
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866131
E-post saila.quicklund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-10-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2012-10-15 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot i socialförsäkringsutskottet 10-12, socialutskottet 12-14 och kulturutskottet 14-.
  • Bostadsort

    Frösön

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Travsportens möjligheter

Motion 2012/13:Sk336 av Krister Hammarbergh och Saila Quicklund (M)

Motion till riksdagen 2012/13:Sk336 av Krister Hammarbergh och Saila Quicklund M Travsportens möjligheter M1788 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att göra en översyn av skattereglerna och om att överväga fler åtgärder för att främja travsporten.


Utskottsberedning: 2012/13:SkU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Sk336 av Krister Hammarbergh och Saila Quicklund (M) (doc, 56 kB)

Återföring av medel från vattenkraftsproduktionen

Motion 2012/13:N388 av Saila Quicklund och Eva Lohman (M)

Motion till riksdagen 2012/13:N388 av Saila Quicklund och Eva Lohman M Återföring av medel från vattenkraftsproduktionen M1473 Sammanfattning Regeringen bör enligt oss se över möjligheten att återföra vattenkraftsmedel. Vi anser att Sveriges vattenkraftskommuner har rätt att få del av de värden som skapas lokalt och


Utskottsberedning: 2012/13:NU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:N388 av Saila Quicklund och Eva Lohman (M) (doc, 55 kB)

Skapa bättre förutsättningar för kvinnliga innovatörer

Motion 2012/13:N309 av Margareta Cederfelt och Saila Quicklund (M)

Motion till riksdagen 2012/13:N309 av Margareta Cederfelt och Saila Quicklund M Skapa bättre förutsättningar för kvinnliga innovatörer M1474 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att skapa förutsättningar för att få fler kvinnliga innovatörer.


Utskottsberedning: 2012/13:NU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:N309 av Margareta Cederfelt och Saila Quicklund (M) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.