Saila Quicklund (M)

Saila Quicklund (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jämtlands län, plats 49
Titel Konsult
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866131
E-post saila.quicklund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-10-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2012-10-15 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot i socialförsäkringsutskottet 10-12, socialutskottet 12-14 och kulturutskottet 14-.
  • Bostadsort

    Frösön

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nattågen till Åre och Östersund

Skriftlig fråga 2014/15:778 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2014/15:778 Nattågen till Åre och Östersund av Saila Quicklund M till Statsrådet Anna Johansson S SJ gör verklighet av planerna på att begränsa nattågen till Åre genom att bara köra under vinterns högsäsong samt en period under sommaren. I Jämtlands län finns en besöksnäring som gör sig mindre och mindre säsongsberoende

Inlämnad: 2015-09-02 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:778 av Saila Quicklund (M) (pdf, 78 kB)

Polisbilar i Jämtlands län

Skriftlig fråga 2014/15:736 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2014/15:736 Polisbilar i Jämtlands län av Saila Quicklund M till Statsrådet Anders Ygeman S Polismyndighetens utredningsförslag om att minska fordonsparken i hela Sverige skulle för Jämtlands län påverka var femte polisbil i Jämtland län. Att myndighetens utredareföreslår detta är ett dråpslag, i synnerhet mot Jämtlands

Inlämnad: 2015-07-16 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2014/15:736 av Saila Quicklund (M) (pdf, 76 kB)

Friskvårdsavdrag för ridning

Interpellation 2014/15:488 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2014/15:488 Friskvårdsavdrag för ridning av Saila Quicklund M till Statsrådet Gabriel Wikström S Ridsport är en av våra största sporter. Sporten omfattar i dag närmare en halv miljon utövare, och på Sveriges närmare 540 ridskolor genomförs över 8 miljoner timmar på hästryggen. Sporten är fysiskt aktiverande

Inlämnad: 2015-04-01 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2014/15:488 av Saila Quicklund (M) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.